چطور نمیگذارم اینترنت مرا ببلعد؟ (قسمت دوم و آخر)

۲۶ دیدگاه‌ها

خب، در قسمت قبل درباره‌ی این که چطور میشود از شر چرندیات اینترنت (علی‌الخصوص شبکه‌های اجتماعی) خلاص شد راهکارهای شخصی‌م را نوشتم.اگر نخوانده‌اید آن را اینجا بخوانید.

در این قسمت میخواهم به مسئله‌ی دومی که در پست قبل مطرح کردم بپردازم. ساده است. روزانه مقدار بسیار زیادی محتوای با کیفیت در وب تولید میشود و به آن برمیخوریم. چطور عالی‌ها را از خوبهایشان جدا کنیم و کاری نکنیم محتوای با کیفیت خودشان تبدیل به یک تله شوند برای اتلاف وقت.

اینجا یک موضوع پیش می‌آید. با این وقت اضافه میخواهیم چه کنیم؟اصلا گیرم صرفه‌جویی کردی این همه وقت را میخواهی با آن چه کنی؟ در مورد خودم میتوانم این سوال را پاسخ بدهم. میخواهم با وقت اضافه‌ام کتاب بخوانم. یعنی میخواهم زمانی را که صرف شبکه‌های اجتماعی نمیکنم را به کتاب خواندن اختصاص بدهم. اصلا این متن را ابتدا با عنوان “چطور کتابخوان شویم؟” شروع کردم و جرقه نوشتنش هم زمانی خورد که یکی از دوستانم پرسید برای کتاب خواندن چه کنم؟ اما عنوان را عوض کردم. عجیب است اما من کتاب خواندن را لزوما توصیه نمیکنم. کتاب خواندن یکی از کارها مورد علاقه‌ی من است. زندگی‌م را تغییر داده‌است و هرچه دارم از کتاب‌هایی است که خوانده‌ام. اما این من هستم و تجربه‌ی من است. شاید کتاب خواندن برای دیگران چنین اثری نداشته باشد. شاید اصلا ضرر داشته باشد. ضمن این که افرادی را هم که دیده‌ام که زیاد خوانده‌اند اما به حال و روز زندگی‌شان کمکی نکرده است.خلاصه این که من یک مدافع کور و مبلغ کتابخوانی نیستم اما کتاب میخوانم و میخواهم خیلی بیشتر بخوانم و به نظرممکن است.

این نقل قول را بخوانید(منبعش را یادم نمی‌آید):

ممکن است آقای «استفان‌کینگ» نویسنده مشهور داستان‌های عمدتا علمی‌-تخیلی را بشناسیم. از ایشان نقل می‌شود که اطرافیانش را به پنج ساعت مطالعه روزانه توصیه می‌کند. آقای «پاسریچا» می‌گوید من دوستی دارم که وقتی این حرف را شنید گفت این حرف مزخرف است و کسی نمی‌تواند این کار را بکند. چند سال بعد همان دوست نقل می‌کند که برای تعطیلات به جایی رفته و در صف سینما ایستاده بودم. به‌طور کاملا اتفاقی متوجه می‌شود که جلوی او، «استفان ‌کینگ» ایستاده و جالب اینکه در تمام مدتی که آنها در صف منتظر بودند، او کتاب می‌خوانده است. چون توجهش به او جلب شده بود، می‌گوید حتی تا وقتی چراغ‌های سینما خاموش شود داشت کتاب می‌خواند. بعد از فیلم که چراغ‌های سینما دوباره روشن شد، باز هم کتابش را باز کرد و شروع به خواندن کرد تا حتی وقتی که داشت از سینما خارج می‌شد. همه ما هم دقایقی در میان روز و شبمان داریم که کار مفیدی انجام نمی‌دهیم و می‌توانیم آنها را به دقایق خواندن کتاب‌هایمان اضافه کنیم.

من روزی پنج ساعت نمیخوانم اما روزهایی را داشته‌ام که خوانده‌ام و اگر نمیخوانم بخاطر تنبلی یا هرچیزی نبوده‌است، فرصت نشده است. مثلا یک بچه دبیرستانی متوسط احتمالا بدش نیاید روزی پنج ساعت پلی استیشن بازی کند اما اگر حتا آزادی آن را هم به او بدهید احتمال کمی دارد که بتواند هرروز پنج ساعت بازی کند. اما به هر حال سبک استفان کینگ ممکن است و اصلا چیز دوراز دسترسی نیست. مخصوصا با اسکرین ها که در جیبمان هستند زحمت حمل کتاب را کم میکنند.

قبل از این که به سراغ این که چطور سعی میکنم که مطالب خوب اینترنت را از دست ندهم، میخواهم از اثر شرایط فیزیکی و گزینه‌های پیش‌فرض بگویم. احتمالا همه میدانیم که خیلی مهم هستند. این که شما مثلا سایتی را در هوم مرورگرت بگذاری یا نه ممکن است خیلی در رفتار روزمره تاثیر بگذارد و چیزهایی از این دست. من هم اهمیتی زیادی به این موضوع میدهم.  بگذارید دو اسکرین‌شات از موبایلم را نشان شما بدهم.

 

چطور کتابخوان شویم؟شبکه های اجتماعیکتابخوانی

صفحه‌ی اول که واضح است. من از گوشی‌م دو چیز میخواهم. حمل کتاب و تماس تلفنی در مواقع اضطرار. این مینیمالیسم کمک میکند ساده‌تر تصمیم بگیرم. ما با آیکون تلگرام و اینستا و توییتر شرطی میشویم. و خیلی سخت است در زمان آنلاک کردن گوشی وقتی که از کار روزانه خسته‌ایم جلوی دوپامینی که در آن اپهای کذایی در انتظارمان است مقاومت کنیم. نتیجتا اگر آیکونی نباشد، ماشه‌ی عادتی کشیده نمیشود و میتوانید روی ادوب ریدر تپ کنید.

صفحه دوم هم اپ‌های ضروری هستند و به جز پوشه فید همه شان این نکته را دارند که بی نوتیفیکشن هستند و بیشتر از خروجی داشتن ورودی میگیرند. دیکشنری که واضح است(واقعا سعی کنید اسم بهتری برای اپ‌های عالی‌تان انتخاب کنید:)))  ).اسلیپ کمک میکند از خواب برخیزم و اپ جالبی است و فیچرهای زیادی دارد. ممرایز را بعدا درباره‌اش مینویسم اما هرچه زبان بلدم به لطف آن است. گوگل کیپ هم کمک میکند ایده‌ها را سریع یادداشت کنم. و پوشه‌ی فید که باهم سراغش میروم.

کتاب خواندن خفن است، قبول. اما یک موضوع اساسی وجود دارد. مثلا من خودم دلم میخواهد برنامه‌نویس خوبی هم باشم. اگر خودم را در محیط کتابها رها کنم تمام هفته را نون‌فیکشن‌های علوم انسانی میخوانم و از دولوپر بودن دور میشوم. حقیقتا بعد از خواندن مثلا نسیم طالب یا رونشناسی اگیزیستسیبنکماتسشیهکا  نمیشود نشست و کدهای جاوا را زیرو رو کرد. نکته‌ی دوم  هم در راستای نکته اول است این که مهم است که با آدم خفن‌های فیلد خودتان در ارتباط باشید. تا هم رشد کنید و هم انگیزه بگیرید. برای همین مهم است که برنامه‌نویس و فوندر خفن‌ها را خواند. حداقل برای من. مخصوصا آمریکایی‌های از خدابی‌خبر را. نتیجتا نمیتوانم از مقالات و ایده‌هایشان بگذرم. اما همانطور که گفتم مشکل اینجاست که آن مطالب خیلی زیادند و خیلی زیاد هم تولید میشوند. این شما و این روش من برای الک کردنشان:

پاکت: بازگشت همه به سوی اوست. چیزی که ما از آن فرار میکنیم، دیسترکشن یا عدم تمرکز است. عدم تمرکز پریدن از این شاخه به آن شاخه است در زندگی روزمره. این مقاله به آن مقاله با این عکس اینستاگرام به آن عکس اینستاگرام فرق زیادی ندارد. نتیجتا ایده‌ی اصلی من برای جلوگیری از این از هم گسیختگی این است که سرخط‌ها را بخوانم و تشخیص بدهم کدام یک مفید است و آنها را برای یک روز پایان هفته ذخیره کنم. پاکت همه جا هست و به همین دلیل هم مخزن ذخیره سازی مقالات مفید من است. سیستم ریکامندرش هم خوب کار میکند وسلیقه آدم را میفهمد. پس هر اپ و سایتی که معرفی کنم نهایتا قرار است مانند یک جویباری باشد که به پاکت میریزد.

پ پاکت میتواند مخفف پروکرستینیت(به تعویق اندازی) باشد. خیلی جذاب است که همه را یکجا ذخیره کنی و بعد لحظه به لحظه انبارش بزرگتر شود و رفتن به سراغش سخت‌تر. نتیجتا میشود مخزنی از مقالات جذاب که هیچوقت خوانده نمیشود. راه‌حل شخصی من این است که یک روز آخر هفته را به طور کل کتاب را میگذارم کنار تا پاکتم را خالی کنم. درواقع پاکت می‌آید جای ادوب ریدر مینشیند. اگر به سمت پاکت میروید واقعا مراقب این مشکلش باشید.از ما گفتن:)

هکرنیوز: آن اپ متریالیستیک موجود در پوشه فید، تقریبا بهترین کلون اندروید هکرنیوز است.اما من هکر نیوز را روی لپتاپ چک میکنم، سرخط ها را میخوانم و اگر جذاب به نظرم رسیدآن را پاکت میکنم.منبع مقالات گیک پسند. یکی از بهترین کامیونیتی‌های اینترنت. در سوالاتی که بیشتر پرسیده‌ایدش یک سوال هست که میگوید چرا اینقدر امکانات شخصی سازی برای اکانت خود فرد در آن کم است؟ جواب داده است که: قرار نیست اینجا وقت زیادی بگذرانید.هدف این است که در طول روز متوجه شوید دیگران چه چیزی را میخوانند(نقل به مضمون). به قول جادی ساخته شده توسط گیک‌ها برای گیک‌ها. مرامنامه‌ش هم فوق‌العاده است. میتواند ده فرمان اینترنت باشد.

اینوریدر: فیدخوان معروف. از این جهت معروف که مقدار زیادی از ترافیک وبلاگ من از سمت آن می‌آید و احتمال زیادی دارد که همین الان از درون آن اینجا را میخوانید. من بعد از گودرمرحوم، فیدخوانی را با دیگ‌ریدر ادامه دادم اما هیچوقت کلاینت اندروید درست حسابی بیرون نداد. یک روز آن را بستم و تا مدتها هیچ فیدی را دنبال نکردم. به لطف فید غنی یحیی چندوقت پیش دوباره اینوریدر نصب کردم برای خواندن وبلاگ دوستان و بعضی چیزهای مهم. دلیل این که در جاهای دیگر کامنت نمیگذارم هم همین است. اکثرا وقتی مطالب را میخوانم که از داغی اولیه‌ش گذشته است و در پاکت ذخیره شده‌است، سخت است تا وبلاگ آمدن. البته شما این چنین نکنید:)). اگر کسی خواست اکسپورت گرفتن از فید کاری ندارد. کامنت بگذارید یا ایمیل بدهید، طوری فیدم را به بدستتان میرسانم.یک پزشک هم فیدش را گذاشته است برای دانلود. کمی شلوغ است اما فوق العاده غنی.

نازل: اپ فوق‌العاده‌ایست. از همانهایی که پتانسیلش را دارد همه بگویند ایده ما بود و از این حرفها. به اکانت توییتر یا فیسبوکتان وصل میشود و لینک‌هایی که دوستانتان به اشتراک میگذارند را برایتان استخراج میکند. به شکل غریبی، خوب کار میکند و به شکل غریب‌تری آنچه دوستانمان میخوانند میتواند مورد علاقه ما هم باشد. اگر قرار باشد فقط یکی از این اپها را نگه دارم تا از دنیا مطلع بمانم احتمالا نازل باشد.

اخبار تکنولوژی:حقیقتش اصلا مهم نیست در جریان اخبار باشیم. یعنی حتا اگر کارمان خرید و فروش سهام شرکت‌های تکنولوژیکی باشد بازهم نیاز نیست درجریان اخبار ریز باشیم چه برسد به این که با فاصله زیادی نسبت به آن‌ها کار کنیم. با این حال اعتیادی است که من از دوم دبیرستان دارم و روز به روز کمترش میکنم. یک مشکل بزرگی که اخبار حوزه تکنولوژی دارند این است که بعد از خواندن نود درصد تیترها میتوانید بگوید به تخمم و حرفتان کاملا به جا باشد. سامسونگ گلکسی اس ۸ را در فلان تاریخ معرفی میکند.(…) سی پی یو اسنپدراگون فلان از سی‌پی‌یو اگزینوس فلان پرکارتر است(…) ایلان ماسک عطسه کرد(…). تازه اینها خوب‌هایش است. نزدیک به موعد معرفی گوشی‌های شرکت‌های معروف که میشود که به معنای واقعی کلمه انسان را به استفراغ می‌اندازند. همین الان یک سایت اخبار تکنولوژی ایرانی یا خارجی را باز کنید و احتمال نود درصد بیشتر از دو خبر درباره آیفون بعدی ببینید.گوشی که شش ماه تا معرفی‌ش مانده. خب که چی؟ به من ربطی ندارد مطمئنا. حتما تقاضایش وجود دارد که اینها را کار میکنند اما حداقل من متقاضی نیستم که بدانم آیفون بعدی چه نمایشگری دارد. نارنجی خدابیامرز کمی دغدغه شعور مخاطب داشت که متاسفانه زنده نماند. بهترین آلترناتیوش به نظرم الان دیجیکالامگ است. که البته تا حدی. به هرحال من برای یک درمیان خواندن تیترها که شاید مطلب خوبی در میانشان پیدا شود، از اپ دیجیاتو و اپی گیک استفاده میکنم.دیجیاتو که دیجیاتو است. اما اپی گیک تقریبا همه اخبار مهم را از سایت‌های آمریکایی جمع میکند و سرخطشان را نشان میدهد که مفید است. اگر خواستید همه را یکجا داشته باشید و یک نگاه به آنها بیاندازید انتخاب خوبی است. (درکامل رها کردن این اپها این روزها مرددم و احتمال این که آنها را کنار بگذارم، زیاد است)

رسیدیم به خوشمزه‌ها:

کورا: کورا طبعا اولین سایت اینترنتی پرسش و پاسخ جهان نیست. چیزی که تعجب من را برمی‌انگیزاند این است که چگونه چنین کامیونیتی در آن شکل گرفته است.یعنی درواقع ویژگی رقابتی آن نسبت به سایت‌های مشابه کامیونیتی‌اش است که من هیچ ذهنیتی که چطور ساخته شده یا میشود ندارم. به هرحال لذت بخش است. یک ایده‌های اپن‌سورس جمعی است. شما نمیتوانید با سرچ در اینترنت متوجه خرده فرهنگ‌ها شوید اما با داستان‌ّهایی که در کورا تعریف میشود، یکجورهایی انگار درآن کشورها زندگی میکنید. از نظر من جایی است برای تخلیه حکمت درونی آدم‌های معمولی که کاملا ممکن است،  به اندازه‌ی حکمت آدم خفن‌ها ارزشمند باشد. مدتی در آن پاسخ هم میدادم اما خطرناک است. میتواند آدم را به دام بیاندازد. سوال جذاب، پشت سوال جذاب. نتیجتا فعلا به خبرنامه‌ی روزانه‌اش اکتفا میکنم. پاسخ‌هایی که بیشترین امتیاز گرفته اند را هرروز بر اساس علاقه و یکسری فاکتورهای دیگر برای هرنفر ارسال میکند. تنها چیزی است که خواندنش را به آخر هفته موکول نمیکنم و هرروز صبح میخوانم. جذاب و کوتاه است. روزآدم را میسازد خیلی از اوقات. البته مراقب هم باشید. شدیدا بایاس دارد به سمت لیبرال‌ها. یا حداقل برای من این شکلی دیده میشود. ممکن است این توهم را بوجود بیاورد که چقدر همه‌شان آدمهای نازنین و فهمیده‌ای هستند آمریکایی‌ها که خب ما میدانیم اینها فقط بخشی از آن‌ها هستند، از قضا بهترین بخششان.به هر حال توصیه‌ میکنم کورا را.

مدیوم:احتمالا نیازی به معرفی ندارد. مدیوم وبلاگ شخصی تعداد زیادی از آدم‌ها شده است. حتا اخیرا نسیم طالب هم یادداشت هایش را در آن منتشر میکند و انصافا هم خوش‌خوان است و امکانات خوبی دارد.من فقط نگران بیزنس مدلش و از بین رفتنش هستم، بلایی که سر خیلی از سایت‌های مشابه آمد. برای همین هنوز با احتیاط با آن برخورد میکنم. اگر یادداشت‌های انگلیسی را شروع کنم و بنویسیم مدیوم اولین انتخابم است. محتوای خوبی هم در آن تولید میشود. فقط مشکلش اینجاست که خیلی زیاد است:) واقعا نمیرسم آن را بخوانم. خوشبختانه خبرنامه‌اش را میشود تنظیم کرد تا هفتگی مطالب برترش را بفرستند و این یعنی الک کردن را بسپاری دست الگوریتم‌های هوشمند که به نظرم بدهم عمل نکرده‌اند تا به حال و مقاله هایش را هفته‌ای یکبار برایم میفرستد. اگر خواستید زمانتان را نگیرد از این روش استفاده کنید.

در پرانتز: من خیلی متمدنانه و در راستای وظایف شهروندی به سایت پیوندها رفتم تا با درون گروهی‌ترین گفتمان ممکن استدلال بیاورم که چرا نباید این دوسایت فیلتر باشند. در وبسایت خیلی خیلی عالی:| اینترنت دات آی آر حدود پانصد کلمه برای  دفاع از کورا نوشتم،و به خودم گفتم صدراجان این هم از خدمت امروزت به جامعه. دکمه سابمیت را که زدم نوشت.برای وبگاه مورد اشاره تا به حال سه درخواست رفع فیلتر ثبت شده و چون رفع فیلتر نشده حتما یه چیزیش بوده است دیگر و طبعا گزارش شما خوانده نمیشود و منتظر جواب نباشید.(مضمون). هیچی خلاصه صدرا ماند و حوضش.

 

متمم: من این روزها متمم نمیخوانم. در واقع مدتهاست:) اما این به معنی این نیست که تا ابد نخواهم خواند و برنخواهم گشت. طبعا افراد زیادی اینجا هستند که متمم را میخوانند و در آن مو سپید کرده‌اند و هرچه بگویم در پیش آنها اضافه‌گویی است(شهرزاد مثلا:)) ). اما تجربه‌ی شخصی خودم را مینویسم، شاید بدرد کسی خورد. دو نکته در رابطه با متمم به ذهنم میرسد، یک: متمم سایت نیست، وبلاگ هم نیست. بدرد فید و موبایل و تبلت نمیخورد. متمم را باید پای دسکتاپ خواند. باید برای متمم نشست و وقت گذاشت، مثل کاری که من برای پاکت میکنم. خلاصه این که اگر به چشم یک سایت به آن نگاه کنیم احتمالا بخش بزرگی از پتانسیل موجود در آن را از دست میدهیم. نکته دوم اما بر خلاف نکته‌ی اول است: اشتباه من در متمم خوانی زیادی سخت گرفتن فرایندش بود. کمتر از یک ساعت پایش نمینشستم. یادداشت های دقیق و عمیقی برمیداشتم و برای تمرین هایش بیشتر ازپست های وبلاگم وقت میگذاشتم. نتیجه این که مدت زمانی خیلی خوب پیش رفتم اما به محض این که سیم پیشرفت پاره شد، هیچوقت نتوانستم دوباره به آن برگردم. در واقع آن موقع در ویندوز بودم و وان نوت حس کرده بود که نیاز نیست وقتی سرعت اینترنت کافی نیست بک آپ روزانه‌ش را بگیرد. و زمانی که مشکل کوچکی پیش آمد و مجبور شدم ویندوز لعنتی را دوباره نصب کنم. هیچ یادداشتی باقی نمانده بود به جز چند یادداشت پاره پوره. و من تقریبا نتوانستم دوباره برگردم. قطعا اینبار که برگردم بهتر رفتار میکنم. نفس یادداشت برداری اهمیتی ندارد. ما میخواهیم موضوع را بفهمیم. اگر یادداشت کمک کرد برمیداریم. اما موضوع مهمتر تعمق و تعمل در مفاهیم است. خلاصه نقطه‌ی بهینه را پیدا کنید در متمم. نه زیاد سرسری، طوری که یک وبلاگ را میخوانید نه زیاد سفت و سخت که شما رابه سختی بیاندازد.

جمع‌بندی:احتمالا حالا با من موافق باشید که محتوای خوب زیاد است و اگر بخواهیم همه آنها را بخوانیم برای کار روزمره‌مان هم وقت نمیماند چه برسد به کتاب. خلاصه روشم این است: آنهایی که خبرنامه درست حسابی ندارند را فقط و فقط یکبار در روز چک میکنم، سرخطها را میخوانم اگر مطلب خوبی دیدم آن را پاکت میکنم. خبرنامه‌دارها را هم تنظیم میکنم که آخر هفته خبرنامه‌اش را بفرستد. در آخر هفته هم یکروز کتاب را کنار میگذارم و پاکت و خبرنامه‌ها را میخوانم. نتیجتا در طول هفته وقت میماند برای کتاب خواندن و تمرکز بیشتری برایم میماند. باقی چیزها را هم در مطلب قبلی گفتم. شبکه‌های اجتماعی و اخبار ممنوع. به نظرم هنوز هم میشود خیلی این فرایند را بهتر کرد و من مسامحه‌ی زیادی به خرج میدهم. اما حداقل در این بازه از زمان و مکان اجبار برایم وجود دارد. تا ببینیم چه میشود.برچسب‌ها:

 1. حسین بابائی گفت:

  تقریباً همه افرادی که به شکل حرفه ای زندگی می کنند (یا بهترِ بگیم برای زندگی و وقت خودشون ارزش قائل هستند) هیچوقت وارد باتلاق های دنیای واقعی و مجازی نمیشن اگر هم بشن خودشون رو میکشن بیرون.
  به نظرم همین که آدما کمی درباره کارهایی که به طور روزمره انجام میدن و چیزهایی که استفاده می کنند کمی فکر کنند مطمئناً روش درست زندگی کردن رو پیدا می کنند.
  و بماند که خیلی ها برای همین فرار از فکر کردن و به نوعی فراموش کردن، دوست دارن توی همون وضعیت بمونن
  من هم سالهاست با روشی مشابه شما از اینترنت استفاده می کنم.
  خوشحال میشم فید هایی که دنبال می کنید و همینطور کتاب های خوبی که مطالعه کردید معرفی کنید.

  1. sadra مدیر گفت:

   ممنون حسین جان. من وقتی بزرگ شدم فهمیدم که فکر کردن یکی از سخت ترین کارهاست برای انسان. و شاید اگر من :فکر میکنم: که بیشتر از حد نرمال جامعه فکر میکنم نوعی شانس بوده. خلاصه این که براساس شاستگی یا انتخاب نبوده. منظور این که حس برتری ایجاد نمیکنه برام. چون نقش زیادی توش نداشتم ولی خب تو دنیای واقعی به هرحال اثراتش رو نشون میده دیگه.
   ————————
   بیشتر اپهایی که معرفی کردم در فضای عمومی هست فیدشون و زیاد شخصی سازی شده نیست. فایل فیدم رو میتونید از اینجا دانلود کنید:
   http://llink.ir/subscribe
   فقط این فید من نیست. فید یکی از دوستانم است که سلیقه نزدیکی داریم و من کمی شخصی سازی انجام دادم اما نه زیاد. کاملتر هم میشود اما در حال حاضر فید من این است.
   در مورد کتاب ها هم این که اکانت گودریدزم را تازه فعال کرده‌ام. با آیدی ۰۱sadra میتوانید پیدایم کنید. در پروژه لاگ هم هرهفته کتابهایی که میخوانم را مینویسیم که لینکش را آن بالا پیدا میکند.
   ممنون

   1. حسین بابائی گفت:

    خیلی ممنون از به اشتراک گذاری فید،

    یک تجربه شخصی خودم در بهبود سبک زندگی که خیلی کمک کرد این بود که در یک صفحه کاغذ خلاصه ای از اهداف و قوانینی که برای خودم وضع کردم نوشتم و این برگه همیشه همراهم هست . روزی ۲ بار نوشته های این برگه رو میخونم و خیلی کمک میکنه تا به قوانین فردی و اهداف پایبند باشم .

    1. sadra مدیر گفت:

     تجربه‌ش رودارم و یه مدت انجامش میدادم. به نظرم کمک میکنه.

   2. مرضیه گفت:

    سلام. خیلی وقته وبلاگ شمارو میخونم البته از طرفدارای خاموش به حساب میام.
    سبک نوشتاری بسیار خوبی داری و ذهن آدمو باز میکنی. هرموقع پست جدیدی میذاری آدم خیالش راحته برای یه مدت طولانی یه خوراک فکری درست درمون در حد و اندازه ی خودش گیرش میاد.
    من یه سوال کوچیک داشتم راستش. اگه بخام فیدخوانم رو عوض کنم، میخام همه ی سابسکرایب های قبلی رو یه جا ایمپورت کنم(inoreader ). چه طور فایلشو بگیرم و فرمتش چیه؟ دیدم اینجا یه همچین فایلی رو گذاشتی گفتم شاید مربوط باشه.
    مچکرم از توجه ت.

 2. سلام صدرا جان عالی بود من هم به تازگی یک برنامه سخت گیرانه و منظم برای خودم نوشتم که تلاشهای قبلی و برنامه های قبلیم را تکمیل میکند. توی این برنامه شرایط چک کردن ایمیل شخصی (یک روز در هفته) تلگرام(فقط سه شنبه ها در حد ۱۰ دقیقه) و فید خوانی(فقط یک روز خاص در هفته) و مطالعه(بر اساس یک جدول) و مسیر یادگیری + اولویتهای ۲ سال آینده را به دقت نوشته ام و مشغول اجرای آن هستم – ورزش منظم و بیدار شدن ساعت ۶ صبح (حتی جمعه) و … هم هست.
  در کل اینقدر سخت گیرانه هست که شبیه برنامه اردوگاه های جنگ دوم جهانی باشه!
  شش یا هفت ماه ازش بگذره در مورد نتایجش مینویسم حتما.
  به نظرم برنامه ریزی یک فرآیند در حال تکامله و باید بعد از یه مدت دوباره بازنگری بشه.

  1. sadra مدیر گفت:

   حتما نتیجه‌ش رو در کوتاه مدت و میان مدت هم بیان کن فوادجان. واقعا کنجکاوم. ممنون

 3. فردین گفت:

  ممنون صدرا جان که حاصل تجربه ی خودتو برامون گفتی.
  راجع به ممرایز هم قرار شد بگی. خیلی دوس دارم مردم همه ازش استفاده کنن. منتظرم ببینم چه چیزایی میگی. مخصوصا از دید فنی هم اگه بخوای بهش بپردازی. من که این دید فنی رو ندارم و به عنوان یه کاربر ساده، باگ زیاد میبینم داخلش. از یکی یاد گرفتم چجوری بهش حقه بزنم بهم امتیاز الکی بده. اگه پروفایلمو داشته باشی و به امتیازام نگاه کنی میبینی اصلا با میزان مطالعه م نمیخونه. اولش تا پنجاه میلیون امتیاز رده بندی کرده بودن. یارو ورداشته سیصد و اندی میلیون گرفته. رده بندیو جر داد. سقف امتیازی جدید تعیین کردن اما این باگشو رفع نکردن. البته اصلا به درد بخور نیستن این امتیازا.
  رنک جهانی سایت ممرایزو بعضی وقتا چک میکنم وحشتناک داره پیشرفت میکنه.تازه قسمت زیادی از کاربراشم ایرانین که اکثرا وارد سایتش نمیشن و از اپش استفاده میکنن. ممرایز خیلی جای کار داره و خیلی هم جای پیشرفت داره اما به هر حال همینجوریشم عالیه و خیلی مفید.

  1. sadra مدیر گفت:

   جالبه من زیاد به اون گیمفیکیشنش اهمیت نمیدیدم:) یعنی دقت زیادی بهش نکردم تاحالا.به نظرم مهم بیشتر جمع جور کردن اون همه کلمه‌ایه که آدم میخواد یاد بگیره که عالیه واقعا از این نظر. حالا بعدا کامل تر راجع بش مینویسم

 4. Mohammad گفت:

  سلام
  راهکارهای خوبی بود که بعد از فوت گوگل ریدر دارم از ترکیب اینوریدر و پاکت استفاده میکنم روش خیلی خوب و کاربردی هست مخصوصا برای افرادی که حوصله گشتن تو تلگرام و اینستا و… رو ندارن.
  درضمن برای دوستانی که میخوان فیدریدر ها رو مقایسه کنن بهترین شون اینوریدر ازهمه نظر مث رایگان بودن و نداشتن محدودیت های اذیت کننده و سینک بین گوشی و وب و … بهترین هست
  تبلیغاتی که تو اینو ریدر میبینید رو هم میشه زاحت حذف کرد که دراین خصوص حتما یه مطلب کامل مینویسم
  فقط درخصوص خروجی فید اگه امکانش هست فایل خروجی فیدتون رو برام بفرستید چون فایل خروجی خودم و فایل یک پزشک رو که کلی خیلی تکراری هم داره رو درحال جمع بندی هستم تا یه لیست کامل آماده بشه.
  وبلاگ های خوب فارسی رو دارم گلچین میکنم تا یه لیست خوب و کامل دراین زمینه داشته باشیم

  1. sadra مدیر گفت:

   محمدجان دوتا کامنت بالاتر لینک دانلودش رو گذاشتم.

 5. مهشید گفت:

  سلام. تشکر دارم. مطلبتون عالی بود. من هم با همه علاقه ای که به متمم دارم مدتیه دیگه چندان فعال نیستم. به نظرم یه استراتژی لازم داره که با توجه به زمینه کاریمون چه دروسی رو پیش بریم. برام سخت شده که روی چه مباحثی انرژی بذارم. در مورد سایت تد هم همینطوره. یه مدت بی هدفانه چندین ویدیو میبینم بعد میره واسه ماه بعد. درست میگید که تصمیم گیری و برنامه ریزی برای خوندن مطالب مفید سخت تر از کنار گذاشتن مطالب به درد نخوره.

  1. sadra مدیر گفت:

   ممنون. یه چیزی هست من اسمش رو میذارم یادگیری شلخته. مثلا هرچند وقت یکبار تد دیدن. لزوما بد نیست. به خلاقیت هم کمک میکنه. چون متریال تد لزوما ساختار یافته نیست و از هر دری سخنیه. و خب من ترجیح میدم خیلی از مباحث رو از رو کتابشون بخونم به همین دلیل تدها رو واقعا گذری نگاه میکنم.

 6. سعید گفت:

  صدرا جان
  مجموع دو مطلبی که راجع به شبکه‌های اجتماعی و این پست نوشتی، خیلی خوب بود.
  این مسئله دغدغه من هم هست و تقریبا همه راه‌ها و ابزارهایی که گفتی رو هم بلدم و از همشون (غیر از اینوریدر که امروز تستش میکنم) استفاده میکنم. راجع به متمم هم دقیقا همین مشکل رو من هم دارم و هنوز نتونستم بهش برگردم.
  راجع به شبکه‌های اجتماعی هم ، دوباره مصمم شدم کمشون کنم. هرچند شغل من (دیجیتال مارکتینگ) یه جوریه که با شبکه‌های اجتماعی گره خورده، ولی هوشمندانه‌تر باید رفتار کنم.

  1. sadra مدیر گفت:

   ممنون سعیدجان.
   نمیدونم چرا کامنت شما رفته بود تو اسپم ها ببخشید دیر تایید شد.

 7. حسین گفت:

  سلام، خدا قوت
  میخواستم نیوزلتر شما رو تو نازل، سابسکرایب کنم، میشه؟ نمیشه؟
  چطور پیدا کنم شما رو?
  بعد یه سوال دیگه هم دارم، چطور میشه نیوزلتر های فارسی رو پیدا کرد?
  هر چند سوال هام شاید ابتدایی یا احمقانه به نظر برسه، ولی امتحان کردم، خستم کرد
  خوشحال میشم کمک کنی، یا علی

  1. sadra مدیر گفت:

   شرمنده حسین‌جان دیر تایید شد کامنت شما. رفته بود تو اسپمها. نمیدونم چرا اخیرا اینطوری میشه.
   شما من رو در توییتر دنبال کن.۰۱sadra
   بعد در قسمت فرندز نیوزلتر احتمالا اسم من دیده میشه و میتونی دنبال کنی لینکهایی که فالوینگ های من به اشتراک میذارند رو. آدم خفنتر از من هم زیاده:))‌اونا رو دنبال کن. من چندروزه فید نازم رو زیرنظر گرفتم. خیلی خیلی نزدیک به ترند های پاکت و هکرنیوز هست. یه گلچینی تقریبا. و خب اوناروهم دنبال کنی به همین هدف میرسی.

 8. آتنا گفت:

  با سلام و ممنون به خاطر اشتراک و معرفی ابزارهاتون.
  ممنون میشم آدرس سایت کورا رو بفرمایید.

  1. sadra مدیر گفت:

   خواهش میکنم.
   سایت مورد عنایت دوستان قرار گرفته و با ابزارهای مناسب بهش دسترسی پیدا کنید.
   https://www.quora.com/

   1. آتنا گفت:

    ممنون از شما.
    چند باری توی سرچ هام بهش رسیده بودم، ولی چون کاربر همیشگیش نیستم وقتی فارسیش رو دیدم، متوجه نشدم 😀

    1. Eliii گفت:

     مرسی بابت ایده ای که بهم دادین و یادآوری مینیمالیسم?

 9. مجید پناهی گفت:

  با سلام خدمت آقا صدرای گرامی
  فرمرده بودید:
  “ممرایز را بعدا درباره‌اش مینویسم اما هرچه زبان بلدم به لطف آن است”
  اگه ممکنه و وقت دارید مختصری در مورد این اپلیکیشن توضیح دهید.
  خیلی ممنون.

  1. sadra مدیر گفت:

   در دست کار است. دو پست بعد احتمالا 🙂

 10. پریا گفت:

  سلام
  اول تشکر بابت این دو پست عالی
  دوم پیشنهاد یه اپ عالیِ جایگزین برای fastDic بعنوان تشکر دوباره از این پست… من دیکشنری های مختلفی رو امتحان کردم. اما دیکشنری “تحلیلگران” با اختلاف در صدره. از این نظر که هم فارسی و هم مخزنی از چندتا دیکشنری معروف انگلیسی هست. از نظر حجم تا جایی که یادمه با فست دیک یکی هستن. منتها غنی تر هست. بنظرم امتحانش کنید پشیمون نمیشید.

 11. فطمه زهرا پاکزاد گفت:

  درمورد متمم خوانی گذاشتم زمان کم ولی روزانه رو بیشتر میپسندم تا اینکه بخواهیم زمان زیادی رو یک دفعه باش بگذاریم.اگر ه صروت قطره قطره در جانمان بنشیند لذت بخش تر است.

 12. میثم گفت:

  سلام
  اپ WordUp واسه یادگیری زبان فوق العاده مفید و خوبه …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *