پیکسلی غم انگیز از دنیای تکنولوژی

۱ دیدگاه

در بین شرکت های فن آوری، گوگل شرکت مورد علاقه من است. حتا همان جنبه های ترسناکش هم مرا مجذوب خودش میکند. به هر حال همه آدم ها یک جنبه های تاریکی در وجودشان دارند. دلایل دوست داشتن گوگل برای من زیادند اما فعلا همین را داشته باشید.

 

در تصمیم گیری میگویند به معیارهایتان دقت کنید. یکی از معیار ها این است که عشق یا نفرت میتوانند از افراد به اشیا سرایت کنند. یعنی ممکن است، پدر عشق دوران دبیرستانتان یک ساناتا زرشکی داشته باشد و شمایک بار اورا سوار برماشین پدرش دیده باشید و بعد شما تا سال ها معتقد باشید که ساناتا ماشین مورد علاقه تان است و در هنگام تصمیم گیری به خطا بروید.

داستان من و HTC  هم یک جورهایی از همین جنس است. حالا جزییاتش بماند. از حق هم نگذریم زمانی که اچ تی سی طراحی هایش حتا از طراحی های اپل هم بهتر بود، سامسونگ هنوز داشت گوشی های پلاستیکی تولید میکرد. بخاطر همین همیشه از اتفاقات و بحران های مالی که برای اچ تی سی در سالهای اخیر بوجود آمده است، ناراحت شده ام. همیشه دلم میخواست تکانی بخورد و اتفاقی بیفتاد تا دوباره احیا شود.

پیکسل گوگل

پیگسل گوگل

چند ماه پیش خبر رسید که گوگل میخواهد نکسوز های بعدی را با همکاری اچ تی سی تولید کند. ظاهرا قرار داد هم سه ساله است. از چند جهت خوشحال شدم. مهم ترینش همین بود که دو شرکت مورد علاقه ام میخواهند عضو بعدی خانواده نکسوز را تولید کنند.(گوشی فعلی من یکی از اعضای سابق همین خانواده است)

یک تحلیل بسیار ساده لوحانه و خوشبینانه هم در  دلم کردم که ببین بیخود نبود که گوگل را دوست دارم، آنقدر ها هم خبیث نیست. تا دید اچ تی سی مشکل دارد به کمکش آمد از آن طرف به نفع خود گوگل هم هست. یک تولید کننده از بین نخواهد رفت و خب طبعا این به نفع اندروید است.

 

تا چند شب پیش که گوگل پیکسل ها معرفی شدند و بعد داستان پشت تولید آن ها رو شد. ظاهرا گوگل امسال هم مثل پارسال ابتدا به سراغ هووایی میرود. ظاهرا درخواست گوگل درباره ریبرند کردن خانواده نکسوز جدی بوده است و حالا هووایی گردن کلفت تر از این شده است که راضی بشود، تلفنی تولید کند که برندش روی آن نباشد.

بعد از آن گوگل به سراغ اچ تی سی در حال غرق شدن میرود و خب تمام امتیازاتی که نیاز داشته است را میگیرد.گوگل پیکسل ها معرفی میشوند و نه تنها برند اچ تی سی روی آن ها نیست بلکه حتا گوگل با اعتماد به نفس تمام میگوید تمام آن را خودمان مستقلا تولید کردیم. کوچکترین نامی از اچ تی سی نمیبرد. آنقدر در کنفرانس روی این موضوع تاکید کردند که حتا صدای مدیران اچ تی سی هم درآمد.

دردناک است اما برندی که روزی اولین تلفن اندرویدی را تولید کرد و روزی پرفروش ترین شرکت گوشی های هوشمند بود، حالا نقشی مشابه نقشی که فاکس کان برای اپل بازی میکند را برای گوگل برعهده گرفته است. به نظر من تحقیر آمیز است. اما چاره چیست؟ دامپینگی که شرکت های چینی در دنیای تلفن های هوشمند (و کم کم در همه چیز) انجام میدهند، بازار آزاد را به بازار بی بند وبار تبدیل کرده است. این را از زبان کسی بخوانید که از این اتفاقات اخیر دلش به درد آمده است.

شاید بخواهید بخوانید:

ـدرباره اپل: پایداری یا ثبات

-پالانتیر و پیتر ثیل: مورد عجیب آقای ثیلبرچسب‌ها:

  1. یحیی گفت:

    گوگل امپریالست‌تر از اونی هست بشه بهش علاقه داشت! من حتی سعی می‌کنم در صورتی که سرویس‌های مشابه خوبی باشه از اونا استفاده کنم تا قدرت دست یک شرکت نباشه، مثلا دراپ‌باس بجای گوگل درایو، یا بینگ و داک‌داک‌گو بجای سرچ گوگل و…
    بنظرم همین حرکت‌های کوچکِ تدافعی من هم تاثیر داره? البته اینجا کمی هم اغراق کردم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *