به بهانه بحران مالی باشگاه اندرویدی ها : نانِ خشک پادشاه

۴ دیدگاه‌ها


تصور میکنم بحران سازندگان اسمارت فون های اندرویدی در سود دهی شان (بررسی گزارش مالی شرکت های سهامی عام در ۲۰۱۵ با یک سرچ ساده قابل دسترس است) جدا از همه مشکلاتی که به درستی از آن ها یاد میشود یک دلیل دیگر هم دارد.یک پارادوکس معنوی. منشاء مشکل شاید سیاستی از جنس یک بام و دو هوایی باشد.

اندروید برپایه ی یک هسته ی لینوکسی توسعه داده شده است.متن باز و تقریبا رایگان است.فلسفه ی لینوکس را به یاد بیاورید؟ غیر از این است که یکی از انگیزه ها و شاید اصلی ترین دلیل بوجود امدن فلسفه گنو/لینوکس مبارزه با سرمایه داری و انحصار گرایی شرکت ها بود؟
اسمارت فون های ال جی ، سامسونگ ، هووایی و همه شرکت های به غیر از اپل تقریبا بر دور مرکزی به نام اندروید شکل گرفته اند.اندروید ماهی ای است که از دریاچه ازادی و مجانی بودن گرفته شده است.حال این شرکت ها با این ماهی چه میکنند؟و در گام بعدی از آن چه میخواهند؟

در جواب سوال با اندروید چه میکنند ؟باید گریست.لانچر های اختصاصی که به هرچیزی شبیه است به جز اندروید.شاید بگویید این مزیت اندروید و متن باز بودن است که صحیح است،اما نتیجه این دستکاری ها چه شده است؟به گوشی های سامسونگ نگاه کنید تا همین چند وقت پیش با کمک اپراتور ها بیش از سی نرم افزار بیهوده روی لانچرش نصب میکرده که قابل پاک شدن هم نبوده اند حتا.تناقض همین جاست.از ازادی اندروید برای محدود کردن کاربران و تحمیل نرم افزار های شرکتی به آن ها سواستفاده میکنند.صدالبته محدودیت های این اندروید نا مشروع هنوز فرسنگ ها با محدودیت های سیستم عامل اپل فاصله دارد اما اپل با گرفتن ازادی مان خیلی بهتر از کره ای ها و چینی ها در زندان طلایی ش ازما پذیرایی میکند.

شرکت ها کار را به جایی رسانده اند که سیانوژن (هرچند بیشتر به یک بلوف شبیه است) پرچم ضد سرمایه داری خود را کوبیده تا اندروید را از دست گوگل خبیث؟ خارج کند.حال آن که مشکل اصلی اندروید گوگل نیست.شرکت های شخص ثالث ند.
این که شرکت ها از اندروید چه عجیب الخلقه ای ساخته اند زیاد گفته شده است و شاید نشان دهنده ی یک گم راهی باشد اما دلیل بحران های مالی اخیر را توضیح نمیدهد.جواب در سوالی دیگر است. آن ها با این عجیب الخلقه چه ساخته اند و از ساخته شان چه میخواهند؟

به عنوان مثال اخرین پرچم دار ال جی g5 نگاه کنید.پوست چرم بر روی در پشتی تلفن همراهش کشیده است.چرمی که به گفته خودش حاصل ساعت ها دباغی است و یک چرم ارزان و نرمال نیست. فلسفه لینوکس رابه یاد اورید؟ چنین رویکرد سرمایه دارانه ای جز یک تقلید نابلدانه است از اپل و دست و پا زدن برای ایجاد هویت خاص،پولدار،باحال بودن برای خریداران؟ همین است.شرکت ها از ابزار نادرست و متناقضی برای پول دراوردن استفاده میکنند. استالمن احتمالا باید بنشیند این روز ها به ریش تولید کننده ها بخندد.سرمایه داری نمیتواند ظاهرا ایبار نمیتواند از اسلحه دشمنش ابزاری برای پول دراوردن بسازد.

بله یک عامل بزرگ کاهش سود دهی و زیان دهی این روزهای شرکت های بزرگ ،استارت آپ های چینی نظیر شیائومی، وان پلاس ند.که پرچم داران شرکت های بزرگ را نصف قیمت عرضه میکنند. اما همه ی آن ها معلول این عاملند که نمیشود از یک وسیله ی ارزان و دردسترس همه (فلسفه لینوکس) دستگاه پول چاپ کنی ساخت.اگر راز کارت را همه بدانند همیشه کسی پیدا میشود که آن را ارزان تر برای بقیه انجام دهد.

این بحران برای شرکت ها راه برون رفت ندارد.یعنی سامسونگ و اچ تی سی و سونی هرگز به روزهای خوش گذشته بر نمیگردند.دلیلش هم واضح است.پایه مسئله از ابتدا اشتباه گذاشته شده است.روز های خوش گذشته حاصل دیر و زودی بود که سوخت و سوز هم داشت و امروز از راه رسیده است.

شرکت های حوزه ی تولید اسمارت فون از سال اینده به کاهش سودشان قناعت میکنند.احتمالا بازار های بیشتری را به تازه واردان ببازند. مهم نیست چند سنسور بی فایده جدید را همراه گوشی های بدردنخورتان عرضه میکنید ، گوشی تان زیادی گران است.

برنده ی بی چون چرای این بازی هم اپل است که رک روراست جنس خوبش را گران میفروشد. جنس خوبی که در دکه هیچ بقال دیگری پیدا نمیشود و هر چند از هیچ فلسفه ازادی پشتیبانی نمیکند و درمرکز سرمایه داری قرار دارد اما ریاکار نیست و به ما توهم ازادی و لینوکس نمیدهد.اپل این بار برنده ی انحصار طلبی اش شده است.برچسب‌ها:

 1. به نظرم درست و نادرست با هم مخلوط شده اند و در آخر حکم به نفع اپل صادر شده است
  شرکت های جدید بر پایه اندروید همان کاری را با سامسونگ و دیگران می کنند که در حلقه اول سامسونگ و اچ تی سی با اپل انجام می دهند.
  به نظرم استفاده و حمایت سامسونگ و پرچمداران بازار از اندروید شبیه خدمتی است که ردهت برای لینوکس کرد.
  یک لحظه فرض کنید این اتفاق نمی افتد بازار و قدرت اپل قابل تصور نبود.

 2. Mahdi گفت:

  جالب بود
  اما توش واقعا یکسری چیزای درست با غلط ها قاطی شده بود. دقیقا مثل همین جوی که اخبار ایران یا بی بی سی میده 🙂
  درسته زیان میدن اما این زیانشون اونقدری نیست که باعث ورشکستگی بشه
  خیلی دوست دارم در اینباره منم بنویسم اما حوصله ندارم حوصلم بیاد می نویسم

 3. علی گفت:

  سلام
  امروز ۲۲ دی ۹۶ و حرف شما کاملا نقض شده.اتفاقا شرکتهایی که نام بردید به بهترین وضعیت سوددهی رسیدن.این چطور توجیح میشه؟

 4. سلام صدرا
  امروز شروع می کنم از اولین پستت به خوندن مطالبت (هرچند قبلا بصورت رندوم و مخفی مثل چندهزار بازدیدکننده‌ی دیگرت میخوندم)
  حرفات راجب اپل و اندروید رو قبول دارم، اتفاقا همین چند وقت پیش درگیر پاک کردن برنامه‌ای به نام SmartThings شدم اما جالب بود که نمیتونستم مثل مابقی برنامه ها پاک کنم، امکان disable کردن هم وجود نداشت در کنار نبودش دسترسی به مخاطبین و استوریج و .. داشت و میتونست تنظیمات رو هم دستکاری کنه (Can Change system setting)!
  چندین سال از نوشتت گذشته و الان شرکت ها با معرفی پرچمدارانشون مشغول جمع آوری پول هستن، از خیلی ها میشنویم اپل پول برندشو میگیره الان به بقیه میگم سامسونگم پول برندشو میگیره اما اپل از اول همینطور بوده و فلسفه بوجود اومدنش چیز متفاوتی بود. درسته من سامسونگ دارم و قرار نیست تحریمشون کنم ولی اگه بخوام گوشی دیگه‌ای بگیرم احتمالا شیائومی خواهد بود
  در آخر علت کامنت گذاشتنم بیشتر بخاطر حرف دوستمون بود که توی وبلاگ شخصیتون استیضاح شدین :)))

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *