در ستایش بی پولی

۶۹ دیدگاه‌ها

این نوشته راه حلی برای تسکین شکست خوردن در زندگی، یا مجوز و بهانه‌ای برای تلاش نکردن نیست. همه ما پول را دوست داریم و میدانیم که بیشتر داشتنش به احتمال زیادی میتواند کیفیت زندگی را بالا ببرد. آنچه اینجا میگویم تجربه ای است که من در رویارویی با بی پولی بدست آوردم.در واقع میخواهم بگویم بی پولی چطور میتواند کمک کند پول بیشتری بدست بیاورید و دیدگاهتان را نسبت به پول تغییر دهید.  این نوشته راهنمای پولدار شدن در ایران و این داستان ها نیست، صرفا یک تجربه ی شخصی است، مینویسم شاید بدرد کسی بخورد.

بی پولی بد دردیه

 

یک: بی پولی شما را به نقطه آخر نزدیک میکند. فایت کلاب فیلم مورد علاقه من است، دلیل اصلی اش هم این است که به انسان در نقطه آخر میپردازد. زمانی که همه چیزت را از دست داده باشی، خیلی از محدودیت هایی که ساخته ذهنمان است هم از بین میرود. آن موقع تقریبا جرات انجام هرکاری را پیدا میکنی. نه که لزوما انجام هرکاری خوب باشد اما وقتی مطمئن شوی هرکاری را میتوانی انجام دهی، اعتماد به نفسی پیدا میشود که به ادامه راه کمک میکند. آدمی که محدودیت های ذهنش برداشته شود، همان آدمی است که میتواند زندگی خودش و شاید دنیا را تغییر دهد. کاری که ایلان ماسک میکند کار جدید و عجیبی نیست. فناوری های اختصاصی جدیدی هم تولید نشده، فقط مثل بقیه محدود فکرنکرده و قدم در راهی گذاشته است که نازپرورده های آمریکایی ممکن است جراتش را نداشته باشند. همیشه این خصوصیتش را لینک میدهد به دوران سخت کودکی اش در آفریقای جنوبی : “در آنجا شما به هر نحوی  که باید زنده می ماندید” و این دقیقا داستان تغییر دنیاست.

 

دو:بی پولی شما را عمیق میکند. عدم وجود پول مساوی عدم وجود سرگرمی است. وقتی سرگرمی نداشته باشی، مجبوری فکر کنی مجبوری تحلیل کنی، مجبوری دنیای درون خودت را آنقدر غنی کنی که از دنیای بیرون بی نیاز شوی. من در کودکی تقریبا هیچ کنسول بازی نداشتم، علاقه ای هم به کوچه بازی هایش نداشتم، نه که نمیرفتم بازی کنم یا اوتیسم داشته باشم صرفا علاقه ی زیادی نداشتم، نتیجتا شروع کردم به کتاب خواندن. از شریعتی و مطهری که آن زمان در کتابخانه ما پیدا میشد بگیر، تا رسیدم به کتابخانه غنی مدرسه نمونه دولتی دوره ی راهنمایی. آنجا با دنیایی علمی تخیلی و رمان ها آشنا شدم و این همان مهاجرت من به دنیای جدید بود. در مورد کتاب خواندن نور چراغ خوردن واقعا در مورد من مصداق دارد. یادم است چون شب ها نمیتوانستم برق را روشن نگه دارم، میرفتم زیر پتو و بانور صفحه موبایل یا چراغ قوه کتاب میخواندم. نه که سخت کوش یا خیلی خفن باشم.نه. صرفا چون کتاب خواندن حال میداد. وقتی دوستانم میگویند کتاب خواندن کار سختی است میتوانم درک کنم،اما کتاب خواندن برای من کتاب خواندن نیست، کتاب خواندن برای من بلیط رفتن به یک دنیای قشنگ دیگر است. یک دنیای تخیلی که ذهن من به آن شکل میدهد. خب فرض کنید من از روز اول پلی استیشن و انواع فیلم هایی که الان در هاردم تلنبار شده، در دسترسم بود. فکر نمیکنم شبیه الانم بودم. کمبود منابع خیلی از مواقع به شکوفایی می انجامد.

 

سه: بی پولی کاری میکند که شما پول در بیاورید. این یکی مشخص است. انگیزه بچه ای بی پول از انگیزه بچه پولدار برای موفقیت بیشتر است. زمانی در بازار مواد غذایی ویزیتوری میکردم، یادم است بیشتر کارفرمایان (که دنبال گوشی برای تعریف داستان موفقیتشان بودند) از خانواده های ضعیفی بودند که شروع به کار کرده بودند و نکته ی جالبی هم که بود این بود که آن هایی که ثروتشان از طریق ارث بدست آمده بود در بهترین حالت اگر کسب و کار را تعطیل نکرده بودند، هیچ وقت نتوانستند شکوه کسب وکار پدری را بدست بیاورند. مسلما مشاهدات من محدود و غیرقابل اتکاست، اما به نظرم در این که پول موتور محرک قوی است که نداشتنش باعث میشود از بقیه بهتر و تندتر بروید، خیلی ها اتفاق نظر دارند. شعبانعلی جایی میگفت : من برای بچه پولدار هایی که موفق شده اند بیشتر احترام قائلم. احتمالا چون انگیزه ذاتی که بی پولی می آورد را ندارند.

 

چهارم: برای خوشبختی به پول اتکا نمی کنید. آدم هایی را دیده ام که احوالاتشان وابستگی مستقیمی به رقم حساب بانکی شان دارد. وقتی پول باشد خوشحالند و وقتی نیست ناراحت افسرده و غیره. وقتی مطمئن باشی که پول نداری برای احساس خوشبختی به لذت های غیروابسته به پول مراجعه میکنی. لذت های کوچک. درباره این موضوع این مطلب از فواد را بخوانید(+). وقتی یادبگیریم که از چیز های غیر وابسته به پول لذت ببریم، زمانی که پول دربیاوریم هم خوشحالی مان را بند مصرف گرایی نمیکنیم. لذت کتاب خواندن، لذت یک قطعه موسیقی لذت حرف زدن بادوستان چیز هایی نیست که با پول بدست بیاید. وقتی پول از اولویت خارج شود راحت تر هم بدست می آید. نمیدانم چطوری است ولی ظاهرا تا وقتی در مورد چیزی obsessive باشیم نمیتوانیم به آن برسیم. همین که این را فهم کنیم که شادی و خوشحالی مان به پول وابسته نیست، راحت تر میتوانیم به کارهایی که واقعا میخواهیم در زندگی انجام دهیم، فکر کنیم و این گونه هم زندگی بهتری خواهیم داشت و هم رضایت بیشتری.

 

این لیست موارد  بیشتری را شامل میشود که فکر میکنم نوشتنشان بیش از حد طولانی اش میکند. احتمالا در یک پست دیگر باقی چیزهایی که به ذهنم میرسد را خواهم نوشت.

شاید بخواهید بخوانید:

قوی سیاه: ۸ توصیه نسیم طالب برای زندگی بهتربرچسب‌ها:

 1. AliMJ گفت:

  نگاه خوشبینانه ای به بی پولی بود. به نظرم اکثر این موارد دلیلش نبود پول یا وجودش نیست بیشتر مربوط میشه به نقش خانواده و غیره. مثلا بی پولی محدویت های ذهنی رو برمی داره ولی در کنارش خیلی محدویت ها رو سر راه آدم قرار میده.
  ایلان ماسک هم بهش نمی خوره زیاد گشنگی کشیده باشه (:

  1. صدرا مدیر گفت:

   عزیزدلم
   اگر همه میگفتن بی پولی خوبه که من نمیومدم چنین چیزی بنویسم. مشخصا بی پوله کلی بدی داره. سعی کردم روی دیگر سکه رو هم نشون بدم. در کل به نظرم اکثر محدودیت های منابع میتونن منجر به شکوفایی بشن. صد البته نظر شخصی منه.
   در کل نظرم اینه که اگر پول ندارید از یه سری لذت های اصیل تر غافل نشید.
   ایلان ماسک گشنه نبوده ولی زندگی راحتی رو نداشته در افریقا جنوبی. پدر سختگیر و نظامی طوری داشته و تو مدرسه کتک خور بوده. یه بار انقد زدنش که دنده هاش شکسته، قفسه سینه ش برای همیشه مشکل پیدا کرده و دماغش هم شکسته و مجبور به عمل جراحی شده.اپارتاید و غیره هم که بوده. کودکی روالی نداشته به هر حال.

  2. تیام گفت:

   باشه فرض کنیم بزرگ شدیم و کلیم پولدار شدیم اما این سن برمیگرده ؟ برمیگرده که کارایی ک تو بچقی عقده شدن رو دلمون ؟ نه اینا بی عدالتی بزرگیه 🙂

  3. Sadegh گفت:

   من میخوام بک پول دار افزوده باشم ولی یک فقیر خوشهال نباشم 🙂
   پول باشه همه چیز هست خلاص
   خلاف کن
   دزدی کن
   همه کار کن تا به پول برسی خلاص

 2. Hamidgraphist گفت:

  دوجا شهامت و جرات ادم زیاد میشه :
  انتهای بی‌پولی و انتهای پولداری
  تو اولی چیزی واسه از دست دادن نداری ولی توی دومی اگرم ازدست بدی میتونی بدست بیاری.
  (پی‌نوشت : شامل معنویات نمیشود.)

 3. بهزاد گفت:

  بی پول که باشی زنده نباشی خوبتره بخدا مردن از بی پولی خیلی خوبتره خیلی همه چیز شده پول پول پول ماکه نداشتیم و در آرزوی مردنیم دعا کنید زود بمیرم

  1. MA گفت:

   همدردتیم تهش چی میشه کسی نمیدونه واقعا آدم وقتی فکر میکنه که بعد مرگ همه میرن داخل خاک و یکسان میشن احساس آرامش میکنه اگر جهنم و بهشتی هم باشه آدم میخواد که نابود بشه بعد مرگ و دیگه تمام بشه اما گاه گاه یه دریچه ای از امید به روی آدم باز میشه یه ندایی درون آدم میگه صبر کن حتی اگر صبرت تموم شده صبر اجباره نه اختیار

  2. حسام گفت:

   من یه میلیاردرم ولی منم هزار مشکل و استرس و درگیری دارم ، وقتی ثروت شما به اندازه ای برسه که به چشم بیاد ، اگه به کسی هم کاری نداشته باشی بقیه بهت کار دارن ( تهدید ، رشوه ، تهمت و…. ) ، بخاطر مشکلاتی که مدام برام درست میکنن مجبور شدم تا الان ۲ تا مرکز خیریه بزنم که قلباً راضی هم نبودم !!! بلکه یکم از فشارهای روحی روانی به خودم و خانواده کم بشه، گاهی فکر میکنم کاش این ثروت رو نداشتم یا همه رو ببخشم و فقط به اندازه بی نیازی بذارم.در هر دو صورت پولداری و بی پولی مشکلات خاص خودش رو داره ، به ظاهر افراد در پیج های پُر زرق و برق پولداری و…. نگاه نکنید این فقط یک روی ماجراست باور کنید.

   1. بدبخت گفت:

    سلام آقا حسام ما که بخاطر بی پولی درمانده شده ایم اینقد تحقیر شده ایم که واقعا دیگه د. س ندارم برگردم روستا کنار پدر نامردم که از بس تحقیرمون کرد نابود شدم یعنی تو سن سی سالگی به آخر خط رسیدم کاش میشد یکی پیدا می‌شد برخورده کمکمون می‌کرد شاید از این حالت خارج میشدم شاید یه ذره امیدوار بودم در هر صورت بی پولی آدمو از پا در میاره شما را به تمام مقدساتتون قسم میدم اگه میتونین یه کمکی به این بنده حقیر بکنید هم من امیدوار به زندگی میشم هم ثوابی تو کارنامتون نوشته میشه به هرحال آخرت که دروغ نیست یه آخرتی هم هست اینم شما رمه من به حدی از خودمو و زندگی متنفر شدم که نمیتونم بخوابم چون آرامش ندارم خودمه بی عرضه بی لیاقت بدبخت میدونم از بس که تحقیر شدم ۰۹۰۱۱۵۰۹۲۶۹

    1. انيس گفت:

     بیا تا قدر یکدیگر بدانیم…

   2. محسن گفت:

    خوب کاری نداره . پولاتو بده به من تا راحت بشی.
    شما باید قدرتت رو زیاد کنی. من که دوست ندارم به خاطر حرف یا کارای مردم زندگی خودم رو خراب کنم

   3. انيس گفت:

    بیا تا قدر یکدیگر بدانیم…

   4. fallah گفت:

    ۶۰۳۷۷۰۱۵۲۱۶۸۳۰۵۹

   5. fallah گفت:

    ۶۰۳۷۷۰۱۵۲۱۶۸۳۰۵۹
    پول لازمم درحد خرید یه پرایدی?

    1. گدا گفت:

     مرد حسابی من پراید پیشکشت من الان میخواستم برم سبزی بگیرم پول نداشتم افطار نون پنیر خالی خوردم بعد تو می گی پراید?

   6. رضا گفت:

    راست میگی بیا بین ما تقسیم کن شماها با چنگ و دندان گرفتین که ما فقیریم

   7. ماهور گفت:

    سلام
    اگه میتونید ب من کمک کنید…. هیچ پولی ندارم .. میخوام ی کاری شروع کنم نمیتونم

   8. •°ო°• گفت:

    aqa polto bde mn raht shi?

   9. فرنوش گفت:

    سلام چرا میگین پول خب نیست هرکی میگ پول خوشبختی نمیاره الکیه خوشبختی میاره واس ما فقرا هم میاره ما ک درد بی پولی میکشیم مایی ک یه شب گرسنه یه شب سیر با هزار درد میخوابیم پول کاش من یه دختر ک خوشیم گرفته جوونی ام گرفته مسافرت هام گرفته درد واسم ک برم کار کنم ک لنگ دو هزار نشم دستم جلو احدی دراز نباش تن ب کارهای کثیف نشم رو پای خودم وامیستم کار میکنم شما ها پول دارا جنمش دارید برا ما جووونا کار راه بگذارید ک بتونیم کار کنیم

   10. سالی گفت:

    خوش بحالت ما تو لباس بچه برای مدرسه موندیم زندگی بی پول اصلا نمیگذره وقتی بچه ات شب تا صبح از گرسنگی گریه کنه

  3. sadra گفت:

   و دقیقا بخاطر همین بی پولی خوبه
   چون علاقه شما رو زودتراز دنیا قطع میکنه و بار تعلقات خیالی کمتری برای شروع سفر برزخی طولانی تون خواهیدداشت.
   پس لطف خدا رو ببین و شکر کن عزیزم

 4. بهروز گفت:

  باسلام ادب خدمت دوستان بزرگواری که مثل من بی پول هستن واقعا خیلی سخته سن ادم ۴۵سال باشه کارمند یک ارگان نظامی باشی با۲۳سال خدمت صادقانه با یک دانشجو ویک بچه مدرسه ای با داماد دوروز پولی توجیبم نیست واقعا بعضی اوقات قصد خودکشی دارم واقعا لعنت براون کسی که بدبختی فلاکت رو برای قشر ضیعف بوجود اورده وازجیره ما میکشن اختلاس میکنند ولعنت برهرچی دزد اختلاس گر که پول مردم به یغما میبرند ازلذت بی پولی همینو بس که هیچ وقت فکر ادم کار نمیکنه وهمش به فلاکت بدبختی فکر میکنم خدایا راضیم به رضای تو دیگه هیچ حرفی برای گفتن ندارم یاعلی مدد

 5. نغمه گفت:

  سلام منم با نکاتی که گفتین موافقم . البته اون شخصی هم که پولداره به نظر من باید بچشو جوری تربیت کنه که انگیزه برای به دست آوردن پول داشته باشه نه که از اول هر چیزی میخواد در اختیارش بزاره . خود من به خاطر یه سری محدودیت ها به جای تفریحات و وقت گذرونی که اکثر دوستام دارن دارم حسابی درس میخونم و به نظرم اگه شرایط جور دیگه ای بود شاید انقدر تلاش نمیکردم . ممنون از مطالب خوبتون

 6. بهرام گفت:

  به نظر من بی پولی یه حس ترس به آدم میده حس وحشت و دلهره گی از آینده البته در مورد من اینطوریه چون من الان که طعم بی پولی و فقر رو دارم میچشم و هم که چند ماه پیش پولدار بودم و مبلغ پنجاه میلیون تومان رو برای یه سرمایه گزاری از دست دادم و به خاک سیاه نشستم…الان که فکر میکنم میبینم چقدر به زحمت تونستم این پول رو بدست بیارم طی شش سال ..با زن و بچه خیلی سخته که همه چیزت رو از دست بدی…به هر حال مطالبت خوب بود و یذره آروم شدم

 7. نیما گفت:

  نوشته بدی نبود ولی در مورد آدم هایی با روحیه قوی خاص و محکم بیشتر صدق میکنه تا همه آدمها. پول مثل خیلی چیزهای دیگه در زندگی میمونه که اگه نداشته باشیش میشه بزرگترین مشکلت، میشه ملکه ذهنت. هر شکستی که بخوری به نداشتن پول ربطش میدی. وقتی به قدر کفایت داریش و خیالت راحت میشه، این محدودیت ذهنی شکسته میشه و مسائل دیگه ای در صحنه زندگی ات اهمیت پیدا میکنه که در واقع انسانی تر هست. دقیقا هرم نیازهای مزلو این مسئله رو توضیح داده. کف هرم نیازهای فیزیکی هست و سطح بعدی احساس امنیت، پول این دو تا رو بهت میده و بعد میتونی شکوفا بشی به مسائل مهمتر فکر میکنی. خود من به شخصه بی پولی کشیدم اوایل ازدواجم و دقیقا به نقطه آخر رسیده بودم و تلاش زیادی کردم برای نجات و خوب الان تا حدی به ساحل آرامش رسیدم ولی میدونی چه فشار روانی رو تحمل کردم چقدر سخت بود. میخوام بگم این برای همه جواب نداده بعضی ها با این بی پولی زندگی شون از هم پاشید و از درون خرد شدن. همه شبیه هم نیستن بستگی داره به شخصیتشون، کودکی شون، تجربیاتشون و خیلی چیزهای دیگه. یا حق

 8. Mahdiii گفت:

  سلام.پول داشتنش یه مصیبته ونداشتنش هم یه مصیبت.اون های که دارن روز به روز حریص تر میشن که بیشتر داشته باشن شاید پول براشون ارامش بیاره ولی اسایش ندارن.کسی هم که پول نداره باید خیلی روحیه قوی داشته باشه تا بتونه دوام بیاره.در کل نظر من اینه که نه خیلی داشته باشی که حریصت کنه و نه اونقدر نداشته باشی که محتاج بشی.

 9. یک دوست گفت:

  سلام.کسی که پول نداره حتی خوراکی بخره و مجبوره گرسنگی بکشه حالا وقتی دانشجو هم باشه و ببینه دوستانش و هم خوابگاهی هاش هر روز کلی خوش میگزرونن و اون فقظ باید تماشا کنه اونوقت چی براش میمونه که حس خوشهالی داشته باشه بجر افسردگی

  1. مهرداد گفت:

   سلام علیکم منم همه عمربی پول بودم و۳۴سالمه خداروشکرهنوز معتادنشدم وهمین جای خوشحالی داره برام.الان که دارم می نویسم کل دارایی من ۲۰هزارهست وهمیشه منتظرم یه فرجی بشه ازطرف خدا.من بی پولم وبیچاره ولی خداروخیلی دوست دارم ومقصرخودمنم زندگی خوبی برای خودم نتونستم بسازم امشب یافردامهمان میآدخونم وچندروزه فکرمی کنم ومنتظرفضل خداهستم دعاکنیدخدابه من رحم کنه دری برام بازکنه..الله همه مارودریابه ان شاالله..مرگ باعزت بهتره هست اززندگی باذلت وخودکشی هم گناه کبیره هست.عاقبتش جهنم.مهرداد

  2. دلشکسته گفت:

   سلامتی کسی که حتا خونه مثل مردم نداره

 10. نیلوفر گفت:

  من بی پول نیستم. ولی با آقایی آشنا شدم و رابطه عاطفی برقرار کردم که بی پوله. از زمان آشنایی با این آقا و فکر کردن به ازدواج احتمالی با ایشون، مغزم مدام حول این محور میگرده که چطور درامد بیشتری کسب کنم که اگه اون نتونست حداقل من بتونم نیاز خونواده رو تامین کنم. بیشتر روزها سردرد دارم. احساس میکنم بار زیادی رو دوشمه. اگر فقط خودم بودم به اندازه کافی داشتم. ۵ تومن برا یه نفر کافیه در ماه. ولی اگه خونواده تشکیل بدم با این آقا و اون نتونه درامد مناسبی داشته باشه ، ۵ تومن کم خواهد بود.
  آرامش از زندگیم رفته بخاطر این موضوع. ولی همینکه هست و بهم توجه و محبت میکنه باعث میشه بمونم تو این رابطه. از طرفی هم میگم شاید تقصیر اون نیست. خونواده ش نمیتونن حمایتش کنن. جامعه بد شده و کار مناسب با رشته ش نیست. و منم شاید شانسم خوب بوده که این موقعیت فعلی رو دارم.
  من دلم میخواس کار پاره وقت داشته باشم بعنوان یه خانوم. ولی با این شرایط علاوه بر ۸ ساعت کار روزانه باید حداقل سه روز در هفته شیفت دوم هم کار کنم. و به فکر یه کسب و کار جانبی هم باشم. سرم سوت میکشه.

  1. حامد گفت:

   درود به معرفتتون. من هم جوان ۳۲ ساله هستم و شبیه اقایی که با شما بااون اشنا شدید. درامد مناسب ندارم و کار مرتبط با رشتم ندارم. با یه خانمی بعد از یکسال نامزدی و کلی وابستگی که بهش داشتم تموم کردیم در واقع بخاطر بی پولی بهم خیانت کرد و با کسی دیگه دیدمش . نابود شدم و الان ارزویی بجز مرگ ندارم

  2. نیلو گفت:

   سلام دوست عزیز منم موقعیت شما رو دارم حس میکنم همه مسئولیتها مثل کوه روی دوشم سنگینی میکنه همش سر درد دارم گوشم داغ میشه . نفسم نصفه بالا می آد تپش قلب استرس از کم آوردن

  3. نیلو گفت:

   سلام دوست عزیز منم دقیقا موقعیت شما رو دارم تمام مشکلات مثل کوهی روی دوشم هست . همش سر درد . گوش من داغ میشه تپش قلب و استرس .

 11. م گفت:

  با خوندن این پست به ذهنم خطور کرد , گفتم بپرسم از شما که تو بطن کاری .

  بنده یه تحقیق کردم دیدم برای اینکه بتونیم به عنوان برنامه نویس توی کافه بازار استخدام شیم که باید حتما خفن و المپیادی و شریفی باشیم و پذیرش mit داشته باشیم , برای کارآموزی رفتن توی رهنما هم که خب باید شاخ acm باشیم و …

  به نظر شما ، ما بدبخت بیچاره های منطقه ۳ ای که ترم ۱ تو مبانی برنامه سازی با برنامه نویسی آشنا شدیم و مثل این دوستامون تو ۱۰ سالگی اولین برنامه مون ننوشتیم , دقیقا با این رویای کار توی شرکت خوب چطور باید سر کنیم ؟

 12. یه فقیر.. گفت:

  سلام.من یه پسر ۱۶ ساله ام.پدرم مارو تنها گزاشت…
  مادرمم کار میکنه و خرج مارو در میاره.یعنی تو هفته ۳ بار کار میکنه با روزی ۳۰ تومن دست مزد و خرج من با داداش کوچیکم با مادربزرگمو میده.اینطوری بهتون بگم که خیلی فقیریم…
  اوزاعه زندگیمون بخور نمیره.بعضی وقت ها شرمنده میشم به مادرم میگم مامان برام نت میزنی.مامانمم برای این که ناراحت نشم ۱۵ تومن از ۳۰ تومنی که تو یه روز کارگری در میاره رو بهم میده.
  اما من فکر میکنم پولدار شدن شانسیه حالا ما ک کم شانسیم.ولی امیدوارم یه روزی برسه زحمت های مامانمو جبران کنم…

 13. مریم گفت:

  من مادرم ودو فرزند ۱۳ و۶ ساله دارم .شوهرم ورشکست کرده والبته نگران هیچ چیز هم نیست ولی من از غصه ی بچه هام که دلشون میخاد برن سفر ویا خیلی چیزای دیگه که ندارن دارم دق میکنم .خیلی جاها برای کار رفتم که یک کار ابرومند پیداکنم تا حالا نشده..کارم شده گریه

  1. هادی گفت:

   فکرشو نکن بچه بزرگ میشه با همه مشکلات و سختی ها قدرتمندش میکنه

 14. حسام گفت:

  من یه میلیاردرم ولی منم هزار مشکل و استرس و درگیری دارم ، وقتی ثروت شما به اندازه ای برسه که به چشم بیاد ، اگه به کسی هم کاری نداشته باشی بقیه بهت کار دارن ( تهدید ، رشوه ، تهمت و…. ) ، بخاطر مشکلاتی که مدام برام درست میکنن مجبور شدم تا الان ۲ تا مرکز خیریه بزنم که قلباً راضی هم نبودم !!! بلکه یکم از فشارهای روحی روانی به خودم و خانواده کم بشه، گاهی فکر میکنم کاش این ثروت رو نداشتم یا همه رو ببخشم و فقط به اندازه بی نیازی بذارم.در هر دو صورت پولداری و بی پولی مشکلات خاص خودش رو داره ، به ظاهر افراد در پیج های پُر زرق و برق پولداری و…. نگاه نکنید این فقط یک روی ماجراست باور کنید.

  1. غريبه گفت:

   اقا حسام هر چقدر ببخشی به افراد مستحق روحت و زندگیت آروم تر میشه ، هی نیا و اینجا بگو من میلیاردرم

  2. انيس گفت:

   بیا تا قدر یکدیگر بدانیم…

 15. حسن گفت:

  ابوسعید ابوالخیر میفرماید خوشبختی مثل پروانه است هرچه دنبالش بیفتی گرفتنش سخته…یه گوشه بشین خودش بالاخره میادو رو شونت میشینه …..از بی پولی ننالید قناعت پیشه کنید …اصیل باشید مثل اجدادتون…..شصت درصد پولهایی که خرج میشه برای نیازهای واقعی مانیست …نیازهایست که اتاقهای فکر سرمایه داری برای من و شما ایجاد کردن که جیبمونو خالی کنن …تا زمانیکه اسیر واژه های بی پولی هستید نمی تونی د لذت خواب دیدن سبزها آسمان آبی خوردن نان و پنیر…یک استکان چای…..رو تجربه کنین…اسیر نباشیم .اسیر مدرنیته و بازی سرمای داران….طبیعت خود هدایتگر است

 16. میثم گفت:

  به آقا حسام بگین غصه هاتونو میلیاردره!
  من ۲۸ سالمه متاهلم و یه دختر ۳ ساله دارم همیشه ته حسابم یه تومن بیشتر نبوده هم گشنگی کشیدم هم بد بختی هم فلاکت هم فقر ولی هیچوقت کم نیاوردم مهندسی برق دانشگاه دولتی خوندم با بدبختی بعدشم ارشدمو بخاطر نداری و زنو بچه انصراف دادم رفتم خدمت الانم بیکارم هی به این درو اون در میزنم خرج خانوادمو بدم این همه گفتم ولی همچنان ادامه میدم بالاخره ما هم خدایی داریم

 17. خیلی منفی حرف میزنید. خود من تا سه سال پیش شب ها گرسنه میخوابیدم اما تصمیم گرفتم که برم و کار کنم. اون موقع ۱۵ سال سن داشتم. به تهران رفتم و در یک مغازه پیتزا فروشی مشغول به کار شدم. پس از دو سال توانستم اولین تلفن همراه خودم رو تهیه کنم. بعد از اون وارد سایت ها شرطبندی میشدم تا اینکه یه روزی تصمیم گرفتم تمام دارای ام رو بفروشم ( من بی پدر و مادر بزرگ شدم و ارث پدرم یک خونه ۲۰۰ متری ، یک ماشین هستش ) بعد از فروش تمام ثروت اونو گذاشتم تو سایت شرطبندی بعد از یک ماه که نتیجه بازی های فوتبال اعلام شد، دیدم از بانک پیام اومده که یک میلیارد و هشتصد میلیون به حسابم واریز شده . بعد با اون پول یک شرکت تولید محصولات کشاورزی احداث کردم و با بقیش یه ماشین و خونه خردیم. الان ۱۸ سالمه و یه خونه ۳۰۰ متری تو ارومیه دارم با یه ماشین ۲۵۰ میلیونی بقیه پولم رو هم گذاشتم تو بانک . الان دنبال یه نفرم با من بیاد بریم خواستگاری . خوش به حال شما که پدر بالا سرتونه من حتی صدای پدرم رو هم نشنیدم و قیافه اش رو هم ندیدم . هی روزگار به بعضیا سخت و به بعضیا اسون میگیره . حتما حکمتی داره پس امیدوار باشید و براتون ارزوی موفقیت میکنم

  1. Neda گفت:

   کم مزخرف بگو، نمیبینی اینجا ی تعداد آدم مستاصل هستن باید تو هم بدی دم ماجرا ?

  2. محمودرضا گفت:

   شر نگووو مؤمن! تو اگه پولدار بودی و خونه ۳۰۰ متری و ماشین ۲۰۰ میلونی داشتی که نداری! تو این سایت نمی اومدی! فقط شر میگن ملت

 18. صبا گفت:

  سلام .منم با دوفرزند که سرپرست خانواده هستم وهمسرم فوت شده .از درد بی پولی وبی کاری کم اوردم .بارها زده به سرم منم خودم رو بکشم اما تنها بخاطر بی کس بودن فرزندانم نتونستم به زندگیم خاتمه بدم خیلی تنها و درمانده شدم متاسفانه تحت پوشش هیچ ارگانی هم نیستم چون کمیته امداد میگن چون زن جوونی هستم امکانش نیست .

 19. قاشقچی گفت:

  یه روز خوب میاد………

 20. ALIREZA گفت:

  من یه پسر ۱۸ سالم که واقعا بی پولم حتی واسه ۲۰۰ تا تک تومنی که بزارم روی کرایه واسه اتوبوسم موندم تا این حد تو این سن به ته خط رسیدم هیچ پشتوانه ای هم ندارم که بتونه کمکم کنه شاید از این فلاکت بیام بیرون هیچ امیدی به اینده ندارم احساس پوچی مطلق میکنم

 21. روح گفت:

  هه ریدم به دنیا وقتی بچت مریضه پولی نداشته باشی که درمانش کنی زردی یه چیز عادی تو دنیاس ولی من به همینم عاجزم خدا هیچ کسی محتاج آدم نامرد نکنه امیدوارم همه هم وطنام دلشون شاد قلبشون پر محبت باشه به کسی که ضعیف تر از خودشونن ظلم نکنن از خدا میخوام کسای. که به این مردم ظلم میکنن اختلاس میکنن پول مردم سر کیسه میکنن به بد دردی دچار کنن که ظلم در حق کسی نکنن

 22. آیلین گفت:

  سلام من یه دختر ۳۵ساله هستم وهیچ پولی هم ندارم البته شکرخدا ظاهرم به کمتر میخوره ولی چه فایده ازدرون داغون وپیرم قلبم بارها و بارهاشکسته از دست تطنه های مردم ازااینکه چرا ازدواج نکردم و ترشیدم ازدست اینکه چرا منم مثل بقیه خودمو باجراحی زیبا نمیکنم خب حتما ندارم که نمیکنم..من پدرم بارها برای داداشهام و خودش وام آورده ومثل آب خوردن پسشون داده یعنی انگار عادت کرده ولی نشد یکباربرای من وام بیاره نشد یک باربگه دخترم چیزی لازم نداری بگه بیااین پولو بگیرشاید لازمت باشه نمیگم پولداره ولی میتونه خرج کنه ونمیکنه حتی از خوراکی خریدن برای خونه فقط دوسه قلم پیازوسیب زمینیو گوجه بلده بخره بخدا درااین حدداره که خوباشم بگیره ولی نمیگیره شایدبگید چراکارنمیکنم ولی کی ب دخترزشت کارمیده اونم توااین زمونه که قیافه حرف اولو میزنه تازه توشهرما نهایتش واسه هرکاری ۴۰۰یا۵۰۰ واسه دوشیفت میدن واقعا خسته شدم دیگه ناندارم بخدا مرگ بهتراازاین زندگیه .اگرم بخوام زنده بمونمو حداقل به خودمومادرم کمک کنم نهایتش اینه دزدی کنم امااز کی نمیدونم

  1. غریب گفت:

   سلام عزیزم. اینکه ازدواج نکردی ربطی به خوشگلی و زشتیت نداره. عزیزم چون پول نداری برات خواستگار نمیاد مثل خودم. تو شهر ما نهایت حقوقی که به یه دختر میدن ۵۰۰ت الی ۶۰۰تومن توکار آزاد هستش. دوشیفت کار میکنم اما فقط ۵۷۰ تومن یه دکتر داره بهم پرداخت میکنه. درامدش کم کم ماهی حداقل ۷ الی ۹میلیونه نوش جونش اما حتی حداقل اداره کار رو هم نمیده. ۶تا بیمار همزمان تو فیزیوتراپی کارهاشون رو من انجام میدم خودش هم فقط تو اتاقش استراحت میکنه یا اصلا زحمت اومدن به مطب رو هم به خودش نمیده انگاری من دکترم. آخرش هم میگه هر روز یه ساعت اضافه تر وایستا ماهی ۷۰ تومن بیشتر میدم خسته شدم ازش اما منی که با کلی تلاش تونستم فوق لیسانس بگیرم کلی حرف میشنوم اینجا و ته ماه کلی منت برای ۵۷۰ تومن. تلاش کردن تو کشور ما معنا نداره وقتی التماس خدا کردم و صدامو نشنید و کاری برام نکرد دیگه حتی آرزوی مرگ هم ندارم بهترین سالهای عمرم فقط صرف تلاش کردن گذشت و اینهم بی نتیجه بود حتی از خدا هم خسته شدم به نظرم هیچکس نیست به داد یه بی پول برسه. دعا کردن و آرزو داشتن دیگه بی فایدس.

 23. سپیده دم ۱۱ فروردین گفت:

  سلام همه چیز زیادش دل آدمو میزنه غیر پول داری همه عمر در بدبختی و بی پولی گریستیم و کسی ندید ما تا به بدبختیمان لبخند دیم ازما عکس گرفتند و زیرش نوشتند پول خوشبختی نمیاره این حکایت ماست یکی کار میکنه بهش حقوق کمی میدن و یکی کار میکنه اصلا حقوق بهش نمیدن دیگه فراموش کردم میلیون چند تا صفر داره دو ساله به شوهرم حقوق ندادن بچه دار نمیشیم چون پول نداریم حرف نمیزنیم چون پول نداریم احترام نداریم چون پول نداریم حتی اجازه مردن نداریم چون بازم پول نداریم در جواب آقا حسام که استرس روحشونو اذیت میکنه استرس با چاشنی بی پولی روح رو اذیت نمیکنه فقط ابدیت روح رو نابود میکنه
  این دنیا و حتی اون دنیا تماما در مالکیت آدمای پولداره میدونین چرا?عده ای نماز اجاره ای می خوانند! …
  و روزه اجاره ای میگیرند! …
  برای امواتی ڪه درحیاتشان وقت نداشته اند!!!خودشان انجام دهنـد!
  ولی پولی داشته اند! ڪه بدهند به نماز خوانان! و روزه گیران حرفه ای!
  تا برایشان انجام دهند!!!
  پدر پول بسوزد! …
  ڪه در دستگاه خدا هم ڪار میڪند!!!
  آنهم چه ڪاری! …جانشین پرستش خدا! …
  پول میدهند! تا دیگران برایش خدا را بپرستند!
  و او به بهشت برود و ثواب نماز و روزه آنها راببرد!!!
  براستی ڪه عجب حماقتی است جهل مذهبی!
  نماز و روزه ی اجاره ای برای اموات پولدار

 24. Marg گفت:

  ریدم تو این مملکت
  از بیکاری و بی پولی هر شب تا صبح بیداری و فکر خودکشی داره جرت میدم

 25. فقر گفت:

  نظر شما (لازم)ماکه ازشب تا صبح بیداریم فکر فقر بدبختیم وروز ها چرت میزنیم کار میکنیم تا از گشنگی نمیریم

 26. رضا طراح گفت:

  سلام خدمت تک تک دوستان
  من یک طراح گرافیک ام شغلم واقعا شغل پول سازیه
  ولی گاها ما هم بی پول میشیم
  روزهایی هم بوده که ۸ مسیر از راه رو تا خونه پیاده رفتم تقریبا ۲۰ کیلومتر
  ولی به نظرم تو آخرین لحظه هم مرگ درست نیست
  اگر سیاه نبود سفید معنی نداشت برای هر چیزی متضادی بوده
  در زندگی همانطور که پول شادتان میکند و بی پولی ناراحتتان میکند
  پیشنهاد میکنم بی خیال بی خیال باشید
  هر بار که فکر کل وجودم را برداشت که خدایا چی میشد به اندازه کافی پول داشتم
  وضع مالی پدرم خوبه میتونم بگم میلیاردره
  ولی یه سوال خروس نبود صبح نمیشد
  پدرم با همه اعتبار و پولی که داشت اصلا نفهمید من کجا درس خوندم کجا مدرک گرفتم و چطوری سر کار رفتم
  الانش هم میتونم بهش بگم ۱۰۰ ملیون بده کار شروع کنم یا یه چاپخونه خوب باز کنم
  ولی خب تا میتونم خودم تلاش میکنم
  امروز بهم زنگ زدن و گفتن تو فراخوان لوگویی که شرکت کردی نفر اول شدی
  عمر کوتاهه با فکر های منفی خرابش نکنید

 27. بهنام باقری گفت:

  من بعضی مواقع طوری زندگی کردم و لذت بردم از زندگی که هرکی میدید میگفت این چقدر پولداره و خوش گذرون ، در صورتی که کل حسابم ۵۰ هزار تومن بود داخلش ، پس عزت نفس خود را بالا ببرید تا سر افراز باشید در دنیا

 28. علی گفت:

  شاید پول درد سر داشته باشه ولی بی پولی ته جهنمه.

 29. حمید گفت:

  سلام ای کاش همه ب ارزوشون برسن.پول که نداریم ای کاش ی کار خوب داشتم که علت زندگیو زنده بودنم بود

 30. بینام گفت:

  وقتی نداری حتی زنتم باهات غریبه میشه

 31. محمود گفت:

  امیدوار باشید و دنبال راه حل باشید . منم مثل شمام . عزت نفس داشته باشید . خودکشی و غم رو فراموش کنید

 32. رضا گفت:

  بی پولی ینی بیچارگی مطلق
  وقتی پول باشه فکرت آزاده و می تونا خلاقیت داشته باشی
  مرد مومن گرسنگی بی پولی نکشیدی که متوجه بشی مغزت تو اون موقع کلن تعطیل میشه

 33. نیما گفت:

  همه خوبا زجر میکشن

 34. مهران گفت:

  عجب پست چالش برانگیزی که بعضی از دوستان شماره کارت فرستادن 🙂
  داداش داری اشتباه میزنی Lol
  من خیلی وقته به این نتیجه رسیدم که دنبال پول نباید بری خودش میاد اگه تو مسیر درست باشی به قول خارجیا
  direction is more important than speed many people are going nowhere fast
  صدرا خیلی از حرفات حرفه منه احتمالا پوستت تو بازیه 😉 موفق باشی

 35. مریم گفت:

  چقدرسخته به خاطر بی پولی نتونی خاسته های بچه ات برآورده کنی و بچه ات به خاطر به دست اوردن خاسته هاش دست به هر کاری بزنه????????????????????

 36. ناشناس گفت:

  من یه زنم که ۲۳ سالمه چهار ساله که ازدواج کردم و دوتا بچه دارم خونه ی بابام وضعمون خوب نبود ازدواج کردم اولش بدک نبود ولی الان دیگه داغونم حالم داره از بی پولی و نداری به هم میخوره دیگه جونم به لبم رسیده الان حتی یه هزارتومنی هم ندارم شوهرمم به خاطر بیپولی همش عصبیه و باهام دعوا داره حسرت یه گوشی یه لباس خوشگل و کلی چیزای دیگه تو دلم مونده واقعا فک میکنم آخر خط اینجاست

 37. باقری گفت:

  فقر بزرگترین بد بختیست باید فقر را با گوشت و پوست و استخوان کشیده باشی و بعد درباره فقر بنویسی من الان ۴۷ سالمه از روزی که بدنیا اومدم تا همین الان که دارم این متن رو تائپ میکنم روزهای زیادیبا فقر گزراندن تنها دوستی که باوفا بوده همین فقر بوده هنوزم همراه منه ، دوران کودکیم درروستا و پدر زحمت کش و دوست داشتنی کشاورزم زحمتات زیادی کشید و تمام تلاشش ر برای ما کشید اما فقر همراه ما بود یادم نمیره داداش کوچکترم تو کوچه با نگاه مظلومش به دست بچه همسایه که در حال بستنی خوردن بود ما پول نداشتیم بخریم هنوز در گوشه ذهنم بعد از ۳۵ سال پاک نشده روزهای کودکی باز روزهای خاطره انگیزی بود و هنوز بهتری روزهای عمرم هست . خلاصه ا دست روزگار نون ما هم حواله شد با سنگ و آجر و خاک و ماسه و زو بازو و عرق و ما شدیم بنای ساختمان و کار بنایی هم مشخص نیست یک ماه کار میکنی چند ماه بیکاری خلاصه بیکاری زیاد کشیدم و بیکاری یعنی خود فقر و بی پولی روزهایی که پول خرید یک نان هم نداری ..روزهایی که زن و بچه ات مریص شدن پول دکتر نداری روزهایی که پول اجاره خونه نداری روزهایی که بچه ات خوراکی میخاد و تو نداری و تو از درون خرد میشی .

 38. 😀 گفت:

  من خیلی از نظراتو خوندم، باید بگم منم یه زمانی مثل شما بودم و گاهی به خاطر بی پولی طوری تحقیر می شدم که دوست داشتم بمیرم. شخصیت محکم و با ثباتیم نداشتم، یه لیسانس بیکار که تا ۲۸ دنبال کار بودم و به قدری ناامید شده بودم که مدام به خودکشی فکر میکردم. یک روز وقتی بین صفر تا صد زندگی به صفر رسیدم گفتم به قیمت جونمم که شده باید پولدار بشم. همون روز تمام موجودی توی کارتمو دادم و یه ناهار گرون قیمت خوردم و بدون فکری رفتم خونه. ققط از اون ناهار و حس پولدار بودن لذت بردم. شاید کسی باورش نشه ولی فردای اون روز یکی از دوستام زنگ زد و گفت توی شرکت همکارش یه نیرو نیاز دارن و من چون پولی کف کارتم نبود خوب یادمه با مترو و پیاده روی خودمو به شرکت رسوندم، وقتیم استخدام شدم با اینکه پول برگشتم توی کیفم نبود ولی باز احساس فقر نداشتم. در عین ناباوری همون لحظه که داشتم فکر میکردم چه طوری برگردم اس ام اس واریزی پول اومد توی کارتم. پولی که یکی از دوستام برای کاری که بدون نیت پول براش انجام داده بودم، همون پول کرایه یه ماه مترو رو اوکی میکرد. الانم با چند سال سابقه کار تونستم ماشین بخرم و کلی به خانوادم کمک کنم. برای همه شما بی پولا میگم فقط کافیه احساس کنید پول کثیف نیست، به پول عشق بورزید. کافیه حس کنید به شدت پولدارید. باعمق وجود حسش کنید و بعد توکل کنید. به بی نهایت بودن و فراوانی پول و همه نعمت های توی دنیا ایمان داشته باشید. به این که خداوند منتظره تا شما ازش درخواست کنید تا جلوی پاتون پول بریزه، به خدایی که منتظره بهش توکل کنید و ازش بخوابید ایمان داشته باشید. محاله ایمان و یقین داشته باشید و از. غیب براتون نرسه. اگر نرسید بدونید یقین نداشتید توکل نداشتید. خدارو کم دیدید، فکر کردید خدا مثل ذهن ما دو دوتا چهارتا میکنه. خدا از جایی می رسونه که انگشت به دهن میمونید. پس توکل کنید و به خدا به پول به سلامتی عشق بورزید.

 39. مریم گفت:

  سلام
  حرفهای زیبایی بود ولی ….
  وقتی هر روز ۳ نصف شب بیدار میشم و به دخترم نگاه میکنم که نمی تونم نیازهاشو برطرف کنم هر لحظه به خودم نفرین میکنم که چرا من نمی تونم از این بی پولی خلاص پیدا کنم دخترم منو ببخش

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *