چند نکته درباره بلک میرور

۱ دیدگاه

یکم. بلک میرور سریالی در سبک آنتالوژی است. در واقع یک مینی سریال است. تا امروز هفت قسمت آن ریلیز شده و پس از چندسال توقف تهیه کنندگی فصل سوم آن را نتفلیکس بر عهده گرفته است. کم بودن حجم قسمت ها و بی ربط بودن قسمت ها به هم، عیب اعتیاد آور بودن به عنوان یک سریال را از بین برده است. پس اگر در خرج کردن وقتتان خسیس هستید باید بگویم برای دیدن این سریال چندان نگران نباشید.

نقد سریال بلک میرور

                            نقد سریال بلک میرور

دوم. همین که در هجوم شبکه های اجتماعی به یک وبلاگ سر میزنید یعنی از حد متوسط مردم علاقه ای بیشتری به فکر کردن دارید. از طرفی دیگر اگر به آینده تکنولوژی و تقابل آن با فلسفه و اجتماع و زندگی شخصی علاقه مندید لحظه ای در دیدن این سریال شک نکنید. هر قسمت ایده ای برای شگفت زده کردن ما در آستین دارد. البته حداقل یکی . درست در لحظه ای که فکر میکنید دارد شورش را در می آورد و احمقانه شده است، میبینید که رو دست خورده اید. نویسنده و کارگردان تا آخرین قسمت از شما باهوش تر میمانند.

 

سوم. در وصف این سریال میگویند آینده سیاه تکنولوژی و چه و چه… عمیقا قبول ندارم. اسم سریال روی آن است. آینه ی سیاه. اگر تکنولوژی را به عنوان آیینه بگیریم، در نهایت سیاهی رفتار خودمان و یک جامعه را میبینیم. هر عیب که هست در انسان بودن ماست. بعید میدانم کارگردان قصد سیاه نمایی درباره آینده تکنولوژی را داشته باشد. نه تا وقتی که عامل همه سیاهی فیلم رفتار انسان ها باشد.

(خطر اسپویل)

چهارم. آیا واقعا آینده تکنولوژی اینقدر سیاه است؟ قطعا خیر. فیلم با همه خلاقانه بودنش تک وجهی به موضوعات میپردازد. مثلا وقتی تکنولوژی به نقطه ای برسد که بتوانیم تمام  خاطراتمان را در چیپی که در مغزمان کاشته شده است ذخیره کنیم، هم زمان خیلی چیز های دیگر هم فرق کرده است، ساختار روابط اجتماعی تغییر کرده است. در تاریخ نداشته ایم که کسی یک شبه چیزی را اختراع کند که روند بشریت را تغییر دهد. اتفاقات آهسته همه جانبه و در طی یک روند می افتند، نتیجتا خیلی چیز ها هم زمان با آن ها تغییر میکند. بعله اگر یک تکنولوژی از صد سال بعد را یک دفعه بین انسان های امروز بخش کنیم احتمالا به سرعت همه چیز را نابود میکنیم ولی در روند ها تاریخی دیده ایم که زمان و تکنولوژی لازم و ملزوم همند. بعید به نظر میرسد این چنین هم دیگر را نابود کنند.

 

پنجم. در گزاره سه گفتم که فیلم سیاه بودن رفتار های ما انسان ها را نشان میدهد و مقصر را تکنولوژی نمیداند. گزاره چهار هم میگوید زمانی که فیلم به آینده رفته همه جانبه قضاوت نکرده است. ما انسان ها هروقت زهر ساخته ایم پاد زهر هم ساخته ایم. البته اصلش این بوده که کسی اختراع خوبی کرده است، بعد عده ای راه سواستفاده از آن را پیدا کرده اند و بعد دوباره کسانی راه ها سو استفاده از آن را بسته اند. اما در این فیلم هر زمان که به آینده میرویم گویی فقط دومرحله اول طی شده است. برای همین به نظر میرسد که تکنولوژی آینده بشریت را سیاه کرده است. به عنوان مثال فقط دو قسمت از فیلم در زمان حال میگذرد و هر دو هم در مورد سیاستمداران هستند و اتفاقاتی می افتد که هم اکنون با تکنولوژی امروز در دسترسند. سیاهی این قسمت ها نه به کمک تکنولوژی بلکه به کمک رفتار انسان ها و ساختار اجتماعی مان تامین میشود. برخلاف دیگر قسمت ها که راحت تر میشود تقصیر را به گردن تکنولوژی انداخت، در این قسمت ها میبینیم که مشکل اصلی انسان ها هستند.فکر میکنم بلک میروری که در صد سال دیگر هم ساخته شود، اگر بخواهد تکنولوژی را مقصر وضعیت انسان ها نشان دهد باید به آینده رجوع کند و چیز هایی را نشان دهد که هنوز وجود ندارند.

 

ششم. این نوشته برای غسل دادن تکنولوژی نوشته نشده است. اما هرقدر بیشتر درباره سریال سرچ کردم کمتر برداشت منصفانه دیدم. به هر حال سریال برای من بسیار جذاب بود. دیدنش را توصیه میکنم.

 

آپدیت: فصل چهارم بلک میرور منتشر شد.برچسب‌ها:

  1. آتنا گفت:

    سریال جالبی ست و به نکات جالب و تامل برانگیزی اشاره دارد. تعبیر زیبایی از فلسقه نام گذاری سریال داشتید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *