کوتاه در باب اعتماد

۱۲ دیدگاه‌ها

هوش درباره‌ی قدرت پیشبینی است. برای همین است که تستهای هوش، عموما بر پیدا کردن پترنها تمرکز دارند. یعنی اگر گزینه ی یک پنج ضلعی است، گزینه دو مربع و گزینه سه مثلث احتمالا گزینه‌ی چهار باید خط راست باشد. چرا؟ چون هرچه جلو میرویم یک ضلع از شکل هندسی ما کم میشود. کسی که بتواند این پترن را پیدا کند، امتیازی برای هوشمندی میگیرد. چرا؟چون میتواند آینده را پیشبینی کند. موجودی که بتواند پیشبینی موثر تری داشته باشد بقائش در جنگل تضمین میشود. زنده میماند و تکثیر میشود. هوش مصنوعی همین یک ایده است. توانایی پیشبینی کردن. الان برای پیشبینی هایی که کمتر از ده ثانیه از انسان زمان میبرد خوب است، احتمالا در آینده هم بهتر از ما میشود و تمام.

حالا در کانتکست بالا، ایده‌ای مطرح است. اعتماد، توان پیشبینی پذیری رفتار دیگری است در نگاه ما. یعنی ما به کسی که بتوانیم بهتر پیشبینی کنیم رفتارش را اعتماد بیشتری میکنیم. حالا چرا ساخته شدن اعتماد زمان بر است؟ بخاطر این که تمرین دادن مدلهای هوش مصنوعی زمان بر است. شما یک فرد را باید در صدها موقعیت متفاوت بسنجید تا ذهن بتواند یک مدل مناسب از بسازد.

برای همین است که اعتماد زمانبر است. و برای همین است که وقتی رفتار پیشبینی نشده ای بروز میدهید اعتماد دیگران به شما خدشه دار میشود. چون مدلی که از شما دارند را نامعتبر میکنید. ساختن مدل مجدد زمان بر است.

با همین فرمول، زرنگتر ها احتمالا قالبهای آماده دارند برای دسته بندی آدمها و سریعتر تصمیم گرفتن درمورد این که به آنها اعتماد کنند یا که نه. در عین این که فرایند اعتماد را موثر تر میکند اما باگ هم دارد. احتمال خطای استفاده از مدلهای آماده بالاست. برای همین زرنگترها خطاهای بزرگتری را ممکن است در اعتماد به آدمها انجام دهند.

با همین فرمان، هرچه متفاوت تر باشید، جامعه سخت تر به شما اعتماد میکند. چرا که طبق مدلهای از پیش موجود انسانها رفتار نمیکنید. برای همین هنرمندها و کارآفرینها از عدم پذیرش مینالند. وقتی طبق مدلهای موجود رفتار نکنید اعتماد سخت تر است.

درسهای پرکتیکال هم این که، از زود اعتماد کردن باهوشها نباید تعجب کرد. از عدم پذیرش خلاق‌ها هم همینطور. و برای ساختن رابطه نیاز به زمان است و زمان. مایکروفر نداریم. 1. Ayda گفت:

  صدرا جان
  احتمالا سریع مینوشتی متن رو و حواست نبوده برادر من
  ۵ ضلعی، مربع، مثلث و گزینه چهارم میشه خط شکسته نه خط راست
  لذت میبرم که میخونم مطالبت رو

  1. صدرا مدیر گفت:

   ممنون:))

 2. به نظرم امروز با روند رشد تکنولوژی حداقل شاید مایکروفر نداریم ولی یه تستر داریم که بشه سریع رابطه پیدا کرد ( جدای از کیفیت آن ) . و روند ها هم اینگونه پیش میرودکه در آینده هزینه ایجاد رابطه کم و هزینه ایجاد اعتماد بیشتر شود . بنابراین فکر میکنم اعتماد کردن راحتر و مدل ها وسیع تر شده . ولی شک ها هم بیشتر و قضاوت ها هم تند تر شده .

 3. مهدی گفت:

  اقا صدرا من دچار پوچی زندگی و بیهودگی زندگی و افسردگی شدم….کمکم کن از زندگی لذت ببرم…دنیا رو چگونه ببینیم…از چی زندگی لذت ببریم…. کمک کن منو

  1. تنبل تنبلا بگو گفت:

   سلام. من چند سال دچاراین مشکل بودم که از هیچی لذت نبردم. افسرده و مستاصل و طالب مرگ. الان کمی بهترم. ولی شرح حالت برای اینکه نسخه بدم خیلی کوتاهه
   امیدوارم راهتو پیداکنی چون خودم خیلی زجر کشیدم و میکشم

  2. sara گفت:

   صدرا بیچاره چی کار میتونه بکنه برات؟
   حال بد شما میتونه هزاران هزار دلیل متغیر داشته باشه .با یک کامنت چند خطی که نمیشه راهکار داد
   شما در اولین فرصت به روانشناس یا آدمی که شما رو خیلی خوب میشناسه مراجع کنید بهتره

  3. مسعود گفت:

   تولستویی هم یه موقعی همینجوری شده بود. یه کتاب نوشته از شرح حالش و اینکه جواب رو چطوری پیدا کرده. => http://ketab.org.ir/bookview.aspx?bookid=1948124
   البته اگر تو هم مثل دوستمون، طالب مرگی، لطفا تا قبل از فصل ۶ کتاب خودتو نکش 🙂 تا اینجا خیلی سیاهِ و شرح حالِ بد نویسنده‌س. بعدش زندگی زیبا می‌شود.

 4. […] کوتاه در باب اعتماد (صدرا علی‌آبادی) […]

 5. حسین گفت:

  صدرای عزیز
  سلام
  گاهی فکر می‌کنم این سادگی در نوشتن رو از کجا میاری؟
  نعمتی که شاید با نوشتن زیاد به دست اومده، خلاصه اینکه، با اینکه این یادداشت به نسبت یادداشتهای قبلی کوتاه‌تر بود، اما بر دل نشست و البته بر ذهن.
  موفق باشی برادر

 6. محمد گفت:

  سلام . خیلی قشنگ بود .. میخوام نقض کنم اینکه اول صبح مطالب منفی بیشتر نظر میشه ..
  ولی واقعا از اون نوشته هایی بود که در عین اینکه ساده است ولی خیلی پیوستگی داره .. ممنون

 7. احسان گفت:

  یه لایه مهم از اعتماد برای من ظاهرگرایی با همون مبناهای از پیش تعیین‌شده هست

 8. tarane گفت:

  واقعا نوشته خوبی بود من که لذت بردم ممنون

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *